Prezident Petr Pavel na červencový summit NATO nepojede. Rozhodla o tom v pondělí vláda. Misi povede premiér Andrej Babiš (ANO), účastnit se budou i ministři obrany Jaromír Zůna (za SPD) a zahraničních věcí Petr Macinka (Motoristé). Pavel se proto obrátil na Ústavní soud (ÚS), ke kterému podal kompetenční žalobu. Domnívá se totiž, že zastupování státu navenek je ústavní pravomocí prezidenta.
Bezprecedentní krok
"Rozhodnutí vyloučit prezidenta republiky z delegace považuji za bezprecedentní a mimořádně nešťastný krok," uvedl prezident ve svém vyjádření. Pavel konkrétně žádá, aby soud deklaroval, kdo může rozhodovat o účasti prezidenta na summitu, dále aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí a aby stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost.
Poslechněte si mé vyjádření k podání návrhu na zahájení kompetenčního sporu u Ústavního soudu. pic.twitter.com/lLdeB1nuRI
— Petr Pavel (@prezidentpavel) June 23, 2026
Rozhodnutí prezidenta podat kompetenční žalobu Babiš respektuje, podle něj ale není dobře, když na sebe ústavní činitelé dávají žaloby. "My jsme rozhodli pragmaticky, a hlavně prakticky, na základě zhodnocení toho, jak bude summit probíhat. Opravdu není pravda, že neformální večeře je čistě reprezentativní záležitost, tam se naopak často dojedná mnohem víc. Proto má být delegace na vládní úrovni a nedávalo by smysl, abychom v delegaci byli společně," vysvětlil Babiš.
Jde o vzácný spor
Ústavní soud na základě ústavy rozhoduje ve sporech o rozsah kompetencí státních orgánů a orgánů územní samosprávy. Týká se to sporů o „příslušnost vydat rozhodnutí nebo činit opatření nebo jiné zásahy", upřesňuje zákon. Soud může nálezem vyjasnit, který orgán je příslušný vydat rozhodnutí v konkrétní věci, případně může zrušit starší rozhodnutí, kterým si orgán nějakou kompetenci přivlastnil, anebo ji popřel.
Spory o rozsah kompetencí jsou v agendě ÚS poměrně vzácné. V minulosti se zabýval například tím, zda prezident potřebuje kontrasignaci premiéra při jmenování guvernéra a viceguvernérů České národní banky. Dospěl k závěru, že prezident je může jmenovat samostatně, bez kontrasignace. Od podání návrhu k rozhodnutí tehdy uplynuly dva měsíce. Další kompetenční spory se týkaly přidělování soudců k Nejvyššímu soudu a jmenování jeho místopředsedy. V obou případech ÚS určil, že ministr spravedlnosti, respektive prezident, potřebují předchozí souhlas předsedy či předsedkyně Nejvyššího soudu s těmito personálními kroky.
Opozice žalobu chápe
Opoziční politici mají podání kompetenční žaloby za správný krok. Postoj prezidenta Petra Pavla chápou. Vláda podle nich postupuje nesmyslně.
Na rozhodnutí kabinetu podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba doplatí celé Česko. Ten na síti X uvedl, že stále ještě existuje prostor, aby premiér Babiš rozhodnutí přehodnotil.
„Kompetenční žaloba je logický krok, ke kterému hlavu státu dovedlo špatné rozhodnutí současné vlády. Je ostudou premiéra, že naši zemi zavedl do situace, kdy se odmítá dohodnout s prezidentem na tak jednoduché věci, jakou je složení delegace na summit NATO," uvedl předseda ODS Martin Kupka. Skutečnost, že soud bude rozhodovat dva týdny před akcí, má za ostudu slabého premiéra, který podle něj ve vleku Motoristů poškozuje zájmy země.
„Normální by bylo tenhle spor vyřešit nejpozději před měsícem. Za celou tu trapnost kolem a to, že se to řeší na poslední chvíli před summitem NATO u soudu, je zodpovědná vláda a premiér. Divím se, že to dopustí ve chvíli, kdy se přepisuje bezpečnostní situace v Evropě," uvedl na X předseda lidovců Jan Grolich.
Fiala: Zbytečný konflikt
Expremiér Petr Fiala (ODS) považuje konflikt, který podle něj rozpoutali Babiš a ministr zahraničí Macinka s prezidentem, za zcela zbytečný a hloupý. „Je mezinárodní ostudou pro Česko, že cestu hlavy státu na summit NATO bude muset řešit Ústavní soud," uvedl na X.
Konflikt, který rozpoutali Andrej Babiš a Petr Macinka s prezidentem, je zcela zbytečný a hloupý. Je mezinárodní ostudou pro Česko, že cestu hlavy státu na summit NATO bude muset řešit Ústavní soud.
— Petr Fiala (@P_Fiala) June 23, 2026
Podle poslance TOP 09 Marka Ženíška měl Babiš šanci ukázat, že za jeho rozhodnutími nestojí lídři zbývajících stran koalice, tedy SPD a Motoristů. „Neudělal to, protože je slaboch. Výsledkem je, že na summitu NATO možná poprvé nebude ČR zastupovat její vrchní velitel ozbrojených sil, který jet může. Ostuda," napsal.
„Je nutné, aby v otázce základních principů fungování demokracie bylo jasno. Krok prezidenta republiky tedy naprosto chápu. Byť bych byl samozřejmě raději, kdyby různí ministři a neministři Babišovy vlády dokázali zkrotit svá uražená ega a spor s prezidentem takto nevyhrotili," uvedl ve vyjádření pro média předseda STAN Vít Rakušan.
Jako věc principu hodnotí rozhodnutí prezidenta předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel. „Prezidentovi ve výkonu funkce nemá bránit zhrzený Macinka a jím vydíratelný premiér. A je fakt ostudné, že to tato vláda nechala dojít až do této fáze," napsal na X.