Sociální spravedlnost


My i naši čtenáři vnímáme sociální spravedlnost jako důležitý koncept, který se týká rovnosti, spravedlnosti a respektu ve společnosti. I v našich článcích budeme popisovat potřebu mladé generace bojovat proti nerovnostem a diskriminaci na základě pohlaví, rasy, sexuální orientace, sociálního postavení nebo jiných faktorů. Pro mladou generaci je důležité, aby společnost poskytovala rovné příležitosti pro všechny a respektovala práva každého jednotlivce. Proto se angažuje v otázkách ochrany lidských práv, podpory menšin a boje proti sociálnímu vyloučení.

Mladí se kvůli hubnutí pustili do léků na cukrovku

Ve světě se strhla mánie kolem léku, který podle celebrit a influencerů pomáhá hubnout. Lék se jmenuje Ozempic a původně byl určen pro lidi s cukrovkou. Čím dál tím víc mladých ho však dostává předepsaný jako lék na obezitu.

Izraeli se nedaří: Roste Hamás i kritika Západu

Odveta za teroristický útok Hamásu na Izrael pokračuje postupným izraelským čištěním Gazy. Cílem má být osvobodit zajaté rukojmí a totálně zničit Hamás. Ani jedno se ale zatím Izraeli nedaří.

Čeští politici za mřížemi: Feri není jednička

Dominik Feri nastoupil do vězení. Bývalá politická hvězda TOP 09 tak napodobila cestu Davida Ratha (ČSSD) či Iva Svobody (taky ČSSD). Čeští politici byli každopádně v minulosti do vězení posílání za korupci a podvody.

V části EU se Gen Z radikalizuje proti migraci

Prestižní britský deník The Guardian vydal průzkum, který naznačuje, že za nárůstem podpory krajní pravice nejsou zdaleka jen starší lidé. V různých evropských zemích získávají antiimigrační strany body i u mladších generací, tedy mezi mileniály a v Gen Z.

Gen Z se kvůli své pověsti bojí o práci

Jakou si myslíte, že má generace Z u zaměstnavatelů pověst? Dvakrát dobrou ne. Vnímají ji jako línou s nedostatkem pracovní morálky i zkušeností. Samotní mladí si ovšem myslí, že pracovní návyky zvládají na jedničku.

Státy EU před volbami Evropu moc neřeší

Volby do Evropského parlamentu se blíží, napětí ve členských státech vrcholí. Jen málokdy ale kampaním dominují opravdová evropská témata.

Nová posedlost Gen Z? Videa z továren na módu

Víte, odkud pochází vaše oblečení? Sociální síť TikTok dobývají videa ze zákulisí výroby oblečení. Mladou generaci totiž zajímá, kde a jak byly módní kousky, které nosí, vyrobeny.

Kanada chystá rozpočet na míru pro Gen Z

Jak nalákat mladé voliče? Co pro ně zkusit vytvořit speciální rozpočet? S tímto nápadem přišla kanadská vláda v čele s premiérem Justinem Trudeauem. Z rozpočtu chce jeho kabinet financovat zejména dostupné bydlení pro mileniály a Gen Z a podporu dětí v mladých rodinách.

Proč je sprostý moderátor Veselý členem Rady ČT

Luboš Xaver Veselý se opět snaží šokovat. Tentokrát se sprostě pustil do slovenské herečky a diplomatky Magdy Vášáryové. Okamžitě se znovu rozběhla debata, jestli by takový člověk měl působit ve veřejnoprávních médiích.

Už zase utrácíme. Máme se tedy tak špatně?

Skončí v Česku špatná nálada a strach z budoucnosti? Češi začínají utrácet i za věci, které nejsou životně důležité. Zájem o sportovní a kulturní akce i dovolenou v zahraničí je rekordní. Evidentně se tedy nemáme tak špatně, jak se nás o tom někteří snaží přesvědčit.

Gen Z je jiná i při výchově dětí. V čem?

Také si říkáte, že nikdy nebudete jako vaši rodiče? Je vcelku pravděpodobné, že si vaši rodiče říkali totéž. Včetně toho, že budou své dítě vychovávat jinak než jejich rodiče. Každá generace má totiž svá specifika a týká se to i výchovy.

Workoholismus: Kde končí motivace a nastává problém?

O závislostech na pracovišti se v dnešní době stále příliš nemluví, přitom je toto téma aktuálnější než kdy dříve. Rapidně totiž přibývá těch, kteří práci obětují příliš mnoho, ale i těch, kteří si mezi své kolegy přinášejí jiné látkové závislosti zvenčí.

S následníkem Habsburků o tom, kdo by měl sedět na českém trůně

V neděli 28. dubna proběhl v prostorách Španělského sálu na Pražském hradě výjimečný gala koncert k 680. výročí od povýšení arcibiskupství pražského. Nejen o historii, monarchii a odkazu předků jsme během večera mluvili i s mladým arcivévodou Tadeášem Salvatorem Habsbursko-Lotrinským.

Mladí Američané mají strach z bezdomovectví

Nová studie odhaluje, jak se Američané generace Z i tamní mileniálové v příštích letech obávají finanční nejistoty. A mnozí z nich mají za to, že jim kvůli tomu hrozí bezdomovectví.

Odbory válčí s vládou. Proč je to tak vyhrocené?

Po nepříliš dlouhé době tu máme další kolo sporů odborů s vládou. Odboráři chtěli na jednání tripartity po premiéru Fialovi omluvu za výroky jeho stranického kolegy, Fiala po nich chtěl na oplátku vysvětlit jejich podporu opozičním politickým stranám.

Uprchlíci budou mít v Paříži nejen tým, ale i fanoušky

Společnost Warner Bros. Discovery (WBD) vyzvala všechny evropské olympijské fanoušky, aby vyjádřili podporu Uprchlickému olympijskému týmu.

Když se Gen Z přesune od displejů do ulic

Ti, co si o generaci Z mysleli, že její příslušníci jsou jen slabí, věčně nespokojení a líní tvorové, kteří nemají na práci nic jiného než sjíždět sociální sítě, se možná v posledních týdnech trochu diví. Mladí zoomeři vyšli do ulic a ukazují, že mají názor a že si za ním dokážou stát.

Nový sen Gen Z? Předčasný důchod

Práce od devíti do pěti? A to minimálně do 65 let? Pro většinu mladých je tohle noční můra. Je jim jasné, že by pak neměli dostatek volného času na to, aby se věnovali zálibám a koníčkům, které by je udržovaly při životě.

Homosexualita v Iráku je teď za 15 let vězení

V Iráku bude nově za homosexualitu hrozit až 15 let vězení. Nový zákon také míří na transexuály a organizace bojující za lidská práva. Obhájci zákona mluví o ochraně náboženských hodnot, kritici o narůstajícím porušování základních lidských práv.

Proč mladí fandí Palestině

Konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hamás se věnuje kdekdo. Za své si téma vzali i studenti. A ti američtí dost radikálně. Protesty v kampusech tamních univerzit proti izraelské operaci v Gaze se aktuálně velmi vyostřují, zatýká při nich už i policie.