Udržitelnost
Co si nejčastěji objednáváme u rozvážkových služeb
Na vaření nemáme čas a na dennodenní chození do čím dál dražších restaurací nejsou peníze. Češi proto stále častěji řeší obědy a často i večeře prostřednictvím rozvážkových služeb. A v době technologií je to i pohodlné.
Poznejte pět nejsledovanějších šéfkuchařů na sítích
Následující profily světových šéfkuchařů představují vrchol kulinářského umění na sociálních sítích. Sledovat je můžete pro inspiraci, recepty a tipy, jak zlepšit své vaření, ale třeba i jen pro zábavu.
Proč vlastně padaly světové burzy
Největší propad japonských akcií od roku 1987, obavy z americké recese a pražská burza na nejslabší úrovni od letošního března. A to vše za jeden den. Prudké propady na akciových trzích na začátku týdne měly být důsledkem zveřejnění dat o míře nezaměstnanosti v USA či posílení japonského jenu.
Kde zakotvila vlajková loď vládní digitalizace?
Vláda koncem roku 2023 definitivně schválila strategii digitalizace do roku 2030. A digitalizaci si na začátku svého mandátu také stanovila jako jednu z priorit. Místopředsedou pro digitalizaci se stal šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Proč Dukovany nakonec dostaví Korejci
Dva nové jaderné bloky v Dukovanech nakonec postaví Jihokorejci. Porazili tak Francouze i Američany. Česká republika by tak měla mít v roce 2036 osm jaderných bloků, další dva by navíc mohly vyrůst v Temelíně.
Jak hurikán Beryl potvrzuje smrtící změny klimatu
Počet obětí karibského hurikánu Beryl stoupá. Stihl již zpustošit ostrov Jamajka, Kajmanské ostrovy i souostroví Svatý Vincenc a Grenadiny. Přestože dosavadní škody a počty obětí nijak zvlášť nevyčnívají, něčím je tento hurikán, který se v době psaní článku blížil k z jihu ka americkému Texasu, přece jen výjimečný.
V čele krvavých protestů v Keni stojí generace Z
Už jste slyšeli o demonstracích v Keni? Tisíce místních obyvatel protestují proti vládním plánům na zvýšení daní. Policie v ulicích hlavního města Nairobi i jinde zadržela stovky lidí, místní média informují už také o úmrtích. A v čele těchto demonstrací stojí tamní generace Z.
Mladí v USA: Alkohol už ne, raději jointa
Kouříte marihuanu? Nebo snad raději pijete? Podle nejnovější studie Carnegie Mellon University ve Spojených státech poprvé v historii konzumuje na denní bázi více lidí marihuanu než alkohol. A tento trend táhnou převážně mladší ročníky.
Nová posedlost Gen Z? Videa z továren na módu
Víte, odkud pochází vaše oblečení? Sociální síť TikTok dobývají videa ze zákulisí výroby oblečení. Mladou generaci totiž zajímá, kde a jak byly módní kousky, které nosí, vyrobeny.
Vezme AI influencerům práci?
Víte, kdo ohrožuje práci influencerů? Umělá inteligence. Pro hvězdy sociálních sítí, které prodávají svoji slávu, nevypadá blízká budoucnost moc růžově. S rozvojem umělé inteligence by se influenceři mohli časem stát zbytečnými.
Začneme kvůli vedrům pracovat v noci?
Jak snášíte vedra? Některá zvířata už se kvůli nim začínají měnit na noční tvory. Přes den víc odpočívají a lovit či hledat potravu začínají až po setmění, když klesne teplota. Podobný styl života by mohli postupně začít praktikovat i lidé.
Proč se Gen Z shání po nudném telefonu
Smartphony už nebaví? Mnoho mladých příslušníků generace Z touží po větší ochraně soukromí a po klidu. Od toho je tady takzvaný nudný telefon. Sociální sítě, natož pak nějaké notifikace na něm člověka rozhodně rušit nebudou.
Čím se teď baví Gen Z? Vyšíváním
Na čem vyšíváte? Gen Z pozvedla řemeslo vyšívání na novou úroveň. Už to není jen “jednoduchý” způsob, jak zahnat nudu. Vyšívání se nyní bere jako další prostředek k seberealizaci a k udržitelnosti.
Co znamená zákaz TikToku v USA
Americká Sněmovna reprezentantů o víkendu drtivou většinou odhlasovala zákaz TikToku. Návrh nyní putuje do Senátu a poté k prezidentu Joeu Bidenovi. Vlastník TikToku, firma ByteDance, bude zřejmě muset svůj podíl ve firmě do devíti měsíců prodat, jinak bude aplikace v USA plošně zakázaná.
Generace Z se vrací k vinylům a CD. Proč?
Vrací se definitivně do módy klasické hudební nosiče? Podle studie, kterou provedla největší britská firma, jež vyrábí obaly vinylů, cédéček a kazet, poslouchá téměř 60 procent mladých lidí ve věku 18 až 24 let hudbu analogově, tedy právě na klasických nosičích.
Nenasytná AI: Kde na ni svět vezme energii?
Spotřeba energie na umělou inteligenci neúprosně roste, ekologové varují před prohlubováním klimatické krize. Reálně totiž hrozí, že kvůli potřebě produkovat více energie opět sáhneme po fosilních palivech.
Kopřiva: Skromná jarní královna
Nepobrala sice tolik krásy jako její vrstevníci krokus, sněženka a petrklíč, přesto k poslům jara rozhodně patří. I když ji vnímáme spíš jako plevel a přehlížíme, čím vším nám může být prospěšná, je kopřiva mezi jarními bylinkami nenápadnou královnou.
Jak se Taylor Swift dostala mezi miliardáře
Dnešní doba bohatým přeje. Dolarových miliardářů je na světě více než 2 700 a dohromady jejich mění činí rekordních 14,2 bilionu dolarů. Nejbohatším člověkem na světě je letos podle časopisu Forbes opět Francouz Bernard Arnault.
Jak klimatická změna ovlivňuje mozek
Také je vám často úzko? Jedním z důvodů psychických problémů může být klimatická změna. Ta se projevuje fenomény, jako jsou časté hurikány, požáry lesů a intenzivní vlny horka.
Se zeleninou do formy: Raději bílou, nebo zelenou?
Hlávkové zelí, kapusta, květák, brokolice, kedlubna nebo ředkev... Košťálová zelenina je v české kuchyni nepostradatelná. Je významná pro svou nutriční hodnotu a zároveň dodává pestrost do naší stravy. My si teď konkrétně posvítíme na květák a brokolici.