Vzdělávání

Mladí lidé nespoří, nemá to podle nich smysl
Mladí lidé nemají motivaci šetřit. Podle amerického průzkumu za to může aktuální ekonomická situace. Po celém světě totiž dochází ke zvyšování životních nákladů, zdražování bydlení a šíří se i nejistota na pracovním trhu.

Mladí rodiče svým dětem nečtou. Nebaví je to
Dnešní děti nemají ke knihám takový vztah jako předchozí generace. Čím to je? Jednou z příčin je podle odborníků přístup jejich rodičů, kteří jim před spaním nečtou knížky. Důvod je přitom prostý. Mladí dospělí často vnímají čtení jako nudou povinnost než jako potěšení.

Čtvrtina studentů chodí do fast foodů aspoň jednou týdně
Průzkum mezi více než 5 600 českými studenty ukázal, že každý čtvrtý mladý člověk navštěvuje fast foody minimálně jednou týdně. Největší motivací pro návštěvu je podle studie chuť jídla, následuje rychlost přípravy a cena.

Jak se učitelce Bednářové vyplatily dezinformace o Ukrajině
Obvodní soud pro Prahu 6 potrestal ve čtvrtek za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině učitelku Martinu Bednářovou. Dostala sedmiměsíční podmínku se zkušební dobou na 20 měsíců. Na tři roky jí také soud zakázal učit. Učitelka bude rovněž muset absolvovat kurz na posílení mediální gramotnosti.

Mladí se vrací k řemeslu. V kanceláři to prý zvládne AI
Technologická revoluce mění pracovní trh. Tradiční kancelářské profese, které ještě donedávna zastávali živí lidé, postupně přebírají nástroje umělé inteligence. Mladí Američané se s těmito změnami vypořádávají po svém. Někteří už i mění teplá místa v kanceláři za řemeslné a technické profese.

Jak se žije v Sýrii? Někomu chybí bezpečí, někomu alkohol
Když si zadáte Sýrii do internetového vyhledávače, většinou na vás vyskočí články o terorismu, masakrech nebo žebříčky nejnebezpečnějších zemí světa. V nich se Sýrie nejčastěji objevuje na třetím místě. My jsme se rozhodli vydat přímo na místo a na vlastní oči zjistit, jaká je realita v zemi, kde jen před pár měsíci došlo k převratu.

V Londýně byla odhalena nová socha princezny Kate
V londýnském muzeu Madame Tussauds byla ve středu odhalena nová vosková socha princezny Kate, manželky korunního prince Williama. Stojí vedle soch jejího manžela, britského krále Karla III. a královny Camilly, píše agentura AFP.

Bunkry a kryty: Kde jsou nejlíp připravení na válku?
Mezinárodní bezpečnostní situace se nevyvíjí dobře. Podle květnového průzkumu britské agentury YouGov se více než polovina obyvatel Spojených států a západní Evropy obává, že by v následujících letech mohla vypuknout třetí světová válka.

Jak by mělo na jaře vypadat jídlo ve školní jídelně
S příchodem jara s sebou příroda přináší bohatství čerstvých surovin, které by měly být součástí jídelníčku i ve školních jídelnách. Jaro je obdobím, kdy můžeme využít sezónní zeleninu a ovoce, a tím obohatit stravu dětí o důležité živiny.

Tvůrce ChatGPT: Mladí už se bez AI neumí rozhodovat
Umělá inteligence se začíná stávat nezbytným společníkem člověka. Zejména mladí lidé už ji nevyužívají jen k falšování úkolů či vyhledávání informací. Její nástroje se pro ně stávají důležitým životním poradcem, bez kterého se neobjedou při zásadních rozhodnutích, při navazování vztahů či plánování budoucí kariéry.

S Pavelm Fabinim o Babičce, která ožívá v komiksu
Jednadvacátý díl podcastu Hradní harašení s historikem Pavlem Fabinim posluchače vrací do dob národního obrození. Konkrétně do dob, kdy vyšlo nejslavnější dílo spisovatelky Boženy Němcové – Babička. V čem byla kniha nadčasová a co bychom z ní měli čerpat dodnes?

Podněstří: Sirotci tu místo školy cvičí v uniformách
V neuznané Podněsterské moldavské republice, která je ovládaná proruským režimem, probíhá militarizace dětí už od raného věku. Nejvíce jsou zasaženi sirotci a mladí lidé bez platných dokladů, kteří nemají přístup ke vzdělání ani jiným u nás zcela obvyklým základním právům.

Ptali jsme se: Mají se žáci stresovat přijímačkami na střední?
Přijímací zkoušky na střední školy vyvolávají každý rok ostré diskuze. Zatímco ministerstvo školství jejich současnou podobu obhajuje, někteří odborníci by je rovnou zrušili. Kritické hlasy často hovoří o jejich zbytečné náročnosti, vysokých finančních výdajích na přípravné kurzy i nadbytečném stresu.

Mladí Češi nerozumí penězům
Mladí Češi mají nízkou finanční gramotnost. Podle nedávného průzkumu hodnotí až třetina lidí ve věku od 15 do 25 let své znalosti o penězích známkou 3 a horší. Hlavním důvodem je měnící se svět, který přináší neustále nové a nové technologie, odlišné formy práce, ale i nestabilní ekonomickou situaci.

Gen Z zná kybernástrahy, přesto všude používá jedno heslo
Mladí lidé platí za největší odborníky v oblasti digitálních technologií. Jejich lenost však často způsobuje, že se na internetu nechovají příliš bezpečně. Z nového průzkumu společnosti Bitwarden vyplývá, že bezmála tři čtvrtiny příslušníků generace Z používají na více internetových účtech stejné heslo.

Průzkum: Polovina Čechů plánuje nákup kryptoměn
Nákup kryptoměn plánuje 45 procent Čechů a Češek. Více než čtvrtina, konkrétně 27 procent, je už vlastní, nebo někdy vlastnila. Kromě složitosti a finanční rizikovosti se zbylí Češi bojí kybernetických rizik. Třetina z nich však netuší, jaká rizika by to měla být.

Martin Kotačka: Všichni jsme potomci jednoho Afričana
Pozvání do 20. dílu podcastu Českého královského institutu s názvem Hradního harašení přijal historik a genealog, ředitel archivu Vysokého učení technického v Brně Martin Kotačka. Jaké nečekané informace nám může přinést pátrání do rodinné minulosti?

Co pít a jíst? Jak se připravit na zkoušky na střední
V pátek 11. dubna začínají v Česku jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Probíhat budou ještě od pondělí 14. až do středy 16. dubna. Letos podalo přihlášku na střední školu přes 124 tisíc uchazečů, což je podle ČTK o více než tři tisíce více dětí než loni. Výsledky prvního kola školy zveřejní 15. května.

Je síť X mezi mladými populárnější? Tvrdí to jen síť X
Společnost X tvrdí, že jí mezi mladými Evropany razantně stoupá popularita. Od roku 2022 jí na starém kontinentě údajně přibylo 37 procent uživatelů z řad generace Z. Podle Evropské unie to však není pravda.

Kde se lépe žije? Monarchie vs. republiky v Evropě
V Evropě existuje široká škála politických systémů, mezi nimiž dominují monarchie a republiky. Debata o úspěšnosti těchto systémů, zejména v oblasti ekonomiky a kvality života, je dlouhodobá a komplexní.