Monarche

Jak komunisté zneužívali český pohled na šlechtu
Komunistický režim v Československu zneužíval pohled na šlechtu jako nástroj ideologické propagandy. Skrze pohádky, literaturu a film se snažil vytvořit negativní obraz aristokracie a podkopat její historické postavení. Tento proces měl dalekosáhlé důsledky pro českou kulturu a společnost, které se projevují dodnes.

Martin Kotačka: Všichni jsme potomci jednoho Afričana
Pozvání do 20. dílu podcastu Českého královského institutu s názvem Hradního harašení přijal historik a genealog, ředitel archivu Vysokého učení technického v Brně Martin Kotačka. Jaké nečekané informace nám může přinést pátrání do rodinné minulosti?

Mladí monarchové: Kdo jsou budoucí panovníci Evropy?
Mezi evropskými zeměmi aktuálně najdeme celkem deset dědičných monarchií. Zatímco jejich panovníci pomalu stárnou, v pozadí už na svou chvíli čekají mladí následníci trůnu. Zajímavostí je, že v současnosti na evropských trůnech nesedí ani jedna žena. To se však už brzy změní, neboť mezi budoucími panovníky najdeme hned několik princezen.

Kde se lépe žije? Monarchie vs. republiky v Evropě
V Evropě existuje široká škála politických systémů, mezi nimiž dominují monarchie a republiky. Debata o úspěšnosti těchto systémů, zejména v oblasti ekonomiky a kvality života, je dlouhodobá a komplexní.

Malajskou sultánkou je Češka. Proslavil ji harém
Jmenuje se Jana Jakoubková, narodila se v Praze v roce 1988 a asi nejzajímavější na ní je, že se stala manželkou malajského sultána. Svého manžela Muhammada V., který je sultánem svazového malajsijského státu Kelantan, si vzala v roce 2010. Od té doby se Jana Jakoubková jmenuje Sultanah Nur Diana Petra Abdullah.

František Kinský a Zdeněk Prázdný: Chceme lidem přinášet pozitivní emoce a hrdost
O spolupráci Českého královského institutu a společnosti Kinský Art Media mluvili v podcastu Hradní harašení šéf institutu Zdeněk Prázdný a hrabě František Kinský.

Lucemburský princ zemřel na zákeřnou nemoc. Život zasvětil hledání léku
Lucembursko zasáhla smutná zpráva. V pouhých 22 letech totiž na začátku března zemřel nejmladší syn vládnoucího lucemburského prince Roberta. Princ Frederik zemřel na genetické onemocnění POLG, které mu bylo diagnostikováno ve čtrnácti letech.

Ingrid či Leonor: Jak mladí aristokraté inspirují Gen Z
Mladí členové královských rodin z generace Z se díky globálnímu vzdělání, sociální angažovanosti a aktivní komunikaci na sociálních sítích stávají inspirací nejen pro vrstevníky, ale i pro širokou veřejnost. Studují běžné školy a snaží se žít docela normální životy.

Jakub Horák: Nálada v Česku není dobrá, na revoluci to ale není
Spisovatel, politický marketér a také zakladatel pražského Eccentric Clubu. Tím vším je ve zkratce Jakub Horák, který byl hostem 18. dílu podcastu Hradní harašení, který vydává Český královský institut. Co podle něj Čechy v současné době nejvíce štve? Jak si žijeme v porovnání s USA? A pomohla by nám monarchie?

Český královský institut spolupracuje s KINSKÝ Art Media
Český královský institut a společnost KINSKÝ Art Media oznámily navázání strategického partnerství. Jeho cílem je společná propagace české historie, kultury a myšlenky moderní monarchie.

Svatý Václav: Symbol, který spojuje národ
V roce 2025 uplyne 1100 let od chvíle, kdy se ujal vlády přemyslovský kníže svatý Václav. Jeho největším odkazem je pevné zakotvení Čech v křesťanské Evropě. Nejen vírou, ale i kulturou a politikou.

Jan Komínek: Lidé často nevědí, proč by měli hájit demokracii
Hostem dalšího dílu podcastu Hradní harašení byl herec a velký vlastenec Jan Komínek. Diskutoval o tom, jaký je jeho pohled na Česko jako republiku a jak se liší od vnímání Česka jako království.

Monarchie vs. Republika: Kde se žije lépe?
Je pro obyvatele Evropské unie výhodnější žít v monarchii, nebo republice? To závisí na mnoha faktorech. Ekonomické ukazatele, jako je HDP, nejsou úplně jednoznačné. Jak monarchie, tak republiky mohou mít úspěšné a prosperující ekonomiky.

Jak se liší role prezidentů a panovníků v Evropě
Role prezidentů a panovníků v dnešní Evropě se liší v mnoha aspektech. Od způsobu nástupu k moci až po jejich vztah k občanům. Tyto rozdíly odrážejí nejen politické systémy, ale také kulturní a historické kontexty jednotlivých zemí.

Republika, nebo monarchie? Co funguje líp
Jaký je lepší politický systém? Protože žijeme v Evropě, můžeme posuzovat rozdíly mezi tradičními monarchiemi a klasickými republikami. V konečném důsledku je důležité tyto systémy posuzovat na základě jejich schopnosti reagovat na potřeby a přání občanů.

Se Zdeňkem Prázdným o tom, proč by měl být Den státnosti 28. září
Vánoční díl Bold Talku byl nejen sváteční, ale svým způsobem také královský. S ředitelem Českého královského institutu Zdeňkem Prázdným jsme mluvili o tom, jak prožívají vánoční svátky aristokraté či monarchové a dotkli jsme se i toho, jak by vypadal novoroční projev v podání českého krále.

Když princezna zachraňuje španělskou monarchii
Devatenáctiletá princezna Leonor otřásla Španělskem. A to v dobrém. Zatímco skandály jejího dědečka Juana Carlose poškodily pověst monarchie, Leonor svým elegantním vystupováním a přirozeností vrací důvěru veřejnosti.

Martin Kovář: S Trumpem v čele USA nás nečekají snadné časy
Evropa je ve varu. Ovlivňuje ji boj s ekonomikou i ilegální migrací. Proč se to děje? A pomohla by změna formy vlády? Hostem podcastu Hradní harašení, který vydává Český královský institut, byl profesor Martin Kovář, historik, který se věnuje hlavně světovým dějinám.

Proč je Koruna nejúspěšnější seriál o královských rodinách
Seriál Koruna se stal nejúspěšnější serií o královských rodinách v posledních letech, a to díky své kvalitě, historické přesnosti a schopnosti zaujmout diváky. Je to víc než jen dramatizace života královny Alžběty II.

Pět nejlepších seriálů o královských rodinách
Seriály o královských rodinách nám umožňují nahlédnout do fascinujícího světa moci, intrik a emocí. Ať už se rozhodnete pro The Crown s jeho historickou přesností nebo pro Bridgerton s moderním pojetím romantiky, každý z takových seriálů nabízí unikátní pohled na životy těch, kteří vládli a utvářeli historii.