Aktivismus


My i naši čtenáři bychom pravděpodobně definovali aktivismus jako angažovanost a boj za změnu prostřednictvím sociálních médií, protestů, petičních akcí a sdílení informací online. Myslíme si, že je důležité využívat svůj hlas a sílu kolektivní akce k prosazování sociální spravedlnosti, ochrany životního prostředí a boji proti nerovnostem. Naše generace mladých je známá svou schopností mobilizovat se online a vytvářet změny ve společnosti pomocí digitálních nástrojů.

Izraeli se nedaří: Roste Hamás i kritika Západu

Odveta za teroristický útok Hamásu na Izrael pokračuje postupným izraelským čištěním Gazy. Cílem má být osvobodit zajaté rukojmí a totálně zničit Hamás. Ani jedno se ale zatím Izraeli nedaří.

Hokej a politika: Kde začíná parazitování?

Prakticky žádný důležitější zápas české hokejové reprezentace na domácím mistrovství se neobešel bez záběrů na české politiky v hledišti. A kdo nebyl vidět v televizi, tak alespoň nahodil pár hokejově laděných příspěvků na sociální sítě.

V části EU se Gen Z radikalizuje proti migraci

Prestižní britský deník The Guardian vydal průzkum, který naznačuje, že za nárůstem podpory krajní pravice nejsou zdaleka jen starší lidé. V různých evropských zemích získávají antiimigrační strany body i u mladších generací, tedy mezi mileniály a v Gen Z.

Česko jako monarchie? Není otázka zda, ale kdy

Na konci dubna proběhl v prostorách Španělského sálu na Pražském hradě výjimečný gala koncert k 680. výročí od povýšení arcibiskupství pražského. Slavnostní večer pořádal Český královský institut s Hudebním festivalem Znojmo.

Jak se stranám povedla předvolební videa

Předvolební spoty jsou povinnou součástí každé politické kampaně. Běží na sociálních sítích, ale také v televizi. Strany mají třicet vteřin na oslovení voličů a předání svých klíčových myšlenek. Zpravidla platí, že je na jejich kvalitě hodně poznat rozpočet jednotlivých stran a hnutí.

Státy EU před volbami Evropu moc neřeší

Volby do Evropského parlamentu se blíží, napětí ve členských státech vrcholí. Jen málokdy ale kampaním dominují opravdová evropská témata.

Jen nejvěrnější: Proč SPD nezaplnila Václavák

Na předvolební mítink SPD a evropské frakce Identita a demokracie dorazilo mnoho evropských hostů. S účastí podporovatelů už to ale tak slavné nebylo. Nepomohl ani koncert kontroverzního zpěváka Ortela.

Zvrat v Británii? Kdo povede zemi po volbách

Velká Británie bude 4. července volit. Labouristé si brousí zuby na ukončení čtrnáctileté vlády konzervativců. Rozhodnutí premiéra Sunaka vyhlásit volby na tento termín ovšem příliš nechápou komentátoři ani jeho straničtí kolegové.

Kdo boduje u studentů? Nerudová a Turek

Volby do Evropského parlamentu by u studentů středních a vysokých škol vyhráli Starostové před Piráty a koalicí Přísahy a Motoristů sobě. Nejpopulárnějšími lídry jsou Danuše Nerudová a Filip Turek.

Proč je sprostý moderátor Veselý členem Rady ČT

Luboš Xaver Veselý se opět snaží šokovat. Tentokrát se sprostě pustil do slovenské herečky a diplomatky Magdy Vášáryové. Okamžitě se znovu rozběhla debata, jestli by takový člověk měl působit ve veřejnoprávních médiích.

V čele gruzínských protestů stojí generace Z

V Gruzii se už týdny protestuje. A to proti kontroverznímu zákonu, který tento postsovětský stát, jenž usiluje o členství v Evropské unii, naopak přibližuje Rusku. V čele protestů jsou hlavně mladí lidé, kteří se nechtějí nechat připravit o svobodnou budoucnost.

Merkelová dopisuje obhajobu své politiky

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová se v listopadu chystá vydat vlastní memoáry. Potřebuje si vylepšit vlastní odkaz a PR. Od začátku války na Ukrajině je její politické dědictví totiž "značně narušeno".

Blíží se konec Pavla Novotného v ODS?

O budoucnosti Pavla Novotného v ODS bude při nejbližší příležitosti rozhodovat výkonná rada strany. Předsednictvo ale konstatovalo, že jeho urážlivé výroky na adresu nemocné dcery Felixe Slováčka nejsou slučitelné se členstvím ve straně.

Sejdou se poslanci ANO, Starostů i Pirátů v Renew?

Ještě se ani neodvolilo a už se vede zákulisní boj o umístění ve frakcích. Řeč je samozřejmě o Evropském parlamentu. Zájem je především o liberální frakci Renew, kterou Starostům a Pirátům svou přítomností blokuje hnutí ANO.

S následníkem Habsburků o tom, kdo by měl sedět na českém trůně

V neděli 28. dubna proběhl v prostorách Španělského sálu na Pražském hradě výjimečný gala koncert k 680. výročí od povýšení arcibiskupství pražského. Nejen o historii, monarchii a odkazu předků jsme během večera mluvili i s mladým arcivévodou Tadeášem Salvatorem Habsbursko-Lotrinským.

Eurovolby: Proč Starostové brnkají na nervy Spolu

Starostové mají podle průzkumu Kantaru před eurovolbami stejný volební potenciál jako hnutí ANO. To by se mělo o vítězství porvat spíš s koalicí Spolu, tu ale v souboji oslabují právě dobré výsledky Starostů.

Spisovatelka: I Habsburkové si stěžovali. Jako Češi

Na festivalu United Islands of Prague jsme mluvili mimo jiné i s holandskou novinářkou a spisovatelkou Caroline de Gruyterovou. Do Prahy přijela představit svoji novou knihu, která nese název Lepší už to nebude, cesta po evropské unii a habsburské říši.

Odbory válčí s vládou. Proč je to tak vyhrocené?

Po nepříliš dlouhé době tu máme další kolo sporů odborů s vládou. Odboráři chtěli na jednání tripartity po premiéru Fialovi omluvu za výroky jeho stranického kolegy, Fiala po nich chtěl na oplátku vysvětlit jejich podporu opozičním politickým stranám.

Na pár dní ministrem: Kdo je v Česku rekordman?

TOP 09 neprožívá šťastné dny. Ministryni pro vědu a výzkum Helenu Langšádlovou chtěla strana nahradit Pavlem Tulejou. Ten se ale po třech dnech kandidatury kvůli své vědecké publikační činnosti v predátorských časopisech vzdal. Skončil tedy dřív, než začal.

Uprchlíci budou mít v Paříži nejen tým, ale i fanoušky

Společnost Warner Bros. Discovery (WBD) vyzvala všechny evropské olympijské fanoušky, aby vyjádřili podporu Uprchlickému olympijskému týmu.

Strana 1 z 4