Scéna


Kultura či kulturní scéna zahrnuje širokou škálu projevů včetně hudby, filmu, divadla, literatury, výtvarného umění a dalších forem kreativity. Vnímáme kulturu a umění jako prostředek sebevyjádření, zdroj inspirace a prostor pro setkávání a sdílení s ostatními. Kulturní scéna může být ale také prostředkem k vyjádření různých názorů, hodnot a identit v rámci společnosti.

Česko jako monarchie? Není otázka zda, ale kdy

Na konci dubna proběhl v prostorách Španělského sálu na Pražském hradě výjimečný gala koncert k 680. výročí od povýšení arcibiskupství pražského. Slavnostní večer pořádal Český královský institut s Hudebním festivalem Znojmo.

GLO™ dialog ovládne smíchovskou náplavku

Unikátní umělecký počin bude zcela zdarma ke zhlédnutí na pražské smíchovské náplavce. Obří objekt z dílny vizuálního umělce Jana Hladila bude k vidění do 28. května. Na celém projektu se podílí i jeden z nejúspěšnějších tuzemských muzikantů NobodyListen.

Merkelová dopisuje obhajobu své politiky

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová se v listopadu chystá vydat vlastní memoáry. Potřebuje si vylepšit vlastní odkaz a PR. Od začátku války na Ukrajině je její politické dědictví totiž "značně narušeno".

Jágrův kadeřník navrhl hodinky. Za kolik jsou?

Vyrobeny jsou pouze v jedenácti kusech, ciferník mají posázený diamanty a stojí téměř osmdesát tisíc korun. Tak vypadají náramkové hodinky, za jejichž vznikem stojí nejslavnější barber v Česku Lukáš Valčuha alias Laky Royal.

Gala koncert vrátil Španělský sál do doby před 680 lety

Byl pozdní večer a blížil se první máj. Jakoby se v onu magickou neděli prostory Španělského sálu na Pražském hradě vrátily o stovky let zpět a přenesly hosty na výjimečný koncert k 680. výročí od povýšení arcibiskupství pražského.

Refew dal na Majálesu ochutnat z chystaného alba

Během letošního ročníku festivalu Majáles v Praze vystoupil na rappově orientované VELO stage jeden z nejambicióznějších českých interpretů Erik Gábr alias Refew.

Festival United Islands navštívilo přes 45 tisíc lidí

V sobotu skončil 21. ročník festivalu United Islands of Prague. Během čtyř dnů na něj podle organizátorů dorazilo na 45 tisíc lidí. Ti měli na výběr z vystoupení stovky kapel z různých koutů Evropy.

Petr Janda slaví narozeniny i nový film

Zpěvák a kytarista Petr Janda, který je už šedesát let spjatý se skupinou Olympic, slaví 2. května 82. narozeniny. Zároveň jde do kin dokumentární film o jeho životě nazvaný Django.

United Islands už ve středu: Vystupte na stanici Evropa

V Praze proběhne od středy do soboty jednadvacátý ročník festivalu United Islands of Prague. Během letošních čtyř festivalových dní se diváci budou moct zaposlouchat do největších hudebních objevů zemí evropské sedmadvacítky.

Na Ostrovy dorazí víc než 100 umělců z celé Evropy

United Islands of Prague se letos v Praze uskuteční už pojednadvacáté. Během čtyř dnů se na pódiích představí víc než stovka umělců z celé Evropy. A Evropa či přesněji Evropská unie, které je Česko členem 20 let, bude i hlavním tématem festivalu.

Anglo-American University láká na Spring Music Festival

Neděle 28. dubna bude na pražské Anglo-American University (AAU) patřit hudbě. Studenti tu pořádají další ročník dne plného hudby a tance pod názvem Spring Music Festival. Program se uskuteční přímo na nádvoří Thurn-Taxisova paláce, kde AAU sídlí, a také v místním podniku Café des Taxis.

Generace Z se vrací k vinylům a CD. Proč?

Vrací se definitivně do módy klasické hudební nosiče? Podle studie, kterou provedla největší britská firma, jež vyrábí obaly vinylů, cédéček a kazet, poslouchá téměř 60 procent mladých lidí ve věku 18 až 24 let hudbu analogově, tedy právě na klasických nosičích.

Univerzita vypsala soutěž: Napište esej o revoluci

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže, kterou organizuje Anglo-americká vysoká škola v Praze. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června.

Jak Gen Z mizí od televizí

Že generace Z odchází od klasického televizního vysílání, je známá věc. Už loňský průzkum globální platformy GWI ukázal, že mladí diváci této generace tráví třikrát víc času u streamovaných videí než u televize.

Ostrovy: Jak bude znít československá alternativa?

Už jen dva týdny dělí Prahu od první "otevřené akce", kterou tradičně odstartuje nová festivalová sezóna. Festival United Islands má vzhledem k výročí našeho členství v Evropské unii bohatý nehudební program, ale zásadní bude jako vždy ten hudební.

Na Ostrovech zazní i koncert Symphony for Humanity

Na pražských ostrovech i v některých hudebních klubech proběhne od 1. května už tradiční čtyřdenní festival United Islands of Prague. Kromě hudby bude jeho hlavním tématem také 20 let České republiky v Evropské unii.

Zastavte to: Kdo všechno teď tlačí na Izrael?

Zabití sedmi pracovníků humanitární organizace izraelskou armádou přiživilo volání po ukončení vojenské operace v Gaze a uzavření příměří. Izrael se omluvil, incident má být řádně prošetřen.

AI mění už i zážitek z hudby

Co s námi dělá hudba? Obecně nás může rozradostnit, ale i uvěznit v bludném kruhu deprese. A zatímco dříve byl výběr hudby většinou jen na nás, nyní do našich playlistů stejně jako snad do každého odvětví zasahuje umělá inteligence.

Velký návrat: Jak se zadaří v Oktagonu Lucii Szabové?

Lucia Szabová patří mezi nejtalentovanější a nejoblíbenější zápasnice na československé bojové scéně. Její slibně se rozvíjející kariéra musela na chvilku počkat, Szabová v roce 2022 neočekávaně oznámila těhotenství.

Strana 1 z 2