Zneužívání dětí, nebo cílené útoky sekt na jejich kritika? Jakub Jahl, který je na českých sítích znám také jako Jakub Sobek, si sám říká religionista. Sám sice založil takzvanou Satanovu komunitu, ale sám také kritizuje psychospirituální manipulace.
Jak popisuje server Manipulátoři.cz, část českého internetu ho považuje za “podivného aktivistu” a manipulátora a část za odvážného bojovníka proti dezinformacím.
Teď ovšem sám Jakub Jahn čelí vážným obviněním z podvodů, sexuálního zneužívání dětí a zneužívání financí, které měly jít na humanitární projekty v Tanzanii. On sám všechna obvinění pro Bold News popřel a tvrdí, že jde o koordinovanou dezinformační kampaň sekt, proti nimž dlouhodobě bojuje. Sám už také podal trestní oznámení pro podezření z trestného činu pomluvy.
Zneužívání i podvody
Na českém internetu se v posledních týdnech rozhořela neobvykle ostrá debata. V jejím středu stojí religionista a popularizátor tématu sekt Jakub Jahl, který dlouhodobě upozorňuje na nebezpečí psychospirituálních manipulací. Nyní se ale sám stal terčem závažných obvinění.
Podle několika anonymních videí a blogových textů měl v minulosti vést podvodné humanitární aktivity v Tanzanii, sexuálně zneužívat děti, okrádat místní i své fanoušky a neoprávněně využívat finance z veřejných sbírek. Jahl tvrdí, že jde o cílený útok mezinárodních sekt, proti kterým dlouhodobě vystupuje.
Peněžní dárky
Jádrem kauzy je projekt, který Jahl provozoval v Tanzanii. Podle jeho slov šlo o denní centrum pro děti z ulice, které spolu s dalšími dobrovolníky pomáhal vybudovat a provozovat. Podle anonymních kritiků, kteří mimo jiné vypovídají ve dvouhodinovém videu na YouTube, ale mělo jít o neregistrované zařízení, v němž byly děti fyzicky i psychicky týrány, byly využívány jako zástěrka pro vybírání peněžních darů a Jahl měl část peněz použít pro vlastní potřebu.
„Je to čirá lež. Nikdy jsem nikomu neublížil. Projekt jsme vedli s láskou a úctou,” uvedl Jahl pro Bold News. "Veškeré finance byly transparentně vedeny, a kdyby někdo chtěl, může se spojit s dobrovolníky, kteří tam se mnou byli,“ dodal Jahl.
Cílená kampaň a AI videa
Na sociálních sítích se ovšem šíří emotivní videa i výpovědi lidí, kteří se údajně pohybovali v blízkosti jeho projektu. Některé z nich pocházejí od účtů s minimální historií a šíří se ve vlnách přes TikTok i Facebook. Jahl upozorňuje, že podobné útoky se objevují od chvíle, kdy začal zveřejňovat své analýzy o sektářské organizaci AllatRa, Shincheonji nebo českém společenství Život v srdci.
„Už měsíce sleduji, jak se na internetu šíří falešné profily s mou fotkou, upravené obrázky s fekáliemi nebo AI videa, kde mi vkládají do úst slova, která jsem nikdy neřekl. Je to systematická kampaň,“ popsal Jahl.
Největší skandál
O celé situaci byl dokonce natočen i dvouhodinový dokument s názvem Největší skandál českého dobrovolnictví, jehož autorem je autor knihy Milionář, který našel cestu z matrixu a influencer David Bail. Právě Bail podle Jakuba Jahla založil i webovou stránku kdojejahl.cz a další stránky, které mají za cíl jej na veřejnosti dehonestovat. Proto také Jahl podal v květnu trestní oznámení pro podezření trestného činu pomluvy na Baila a další lidi, kteří mají podle něj hodně společného nejen s kampaní proti němu, ale také blízko k sektě AllatRa, o které Jahl referoval.
V dokumentu, který natočil David Bail, hovoří i Jahlovy údajné oběti, z čehož většina jsou děti z vesnice v Tanzanii. Podle tamních obyvatel Jahl děti mlátil, sexuálně zneužíval, nutil je k sexu, fekálním činnostem či homosexualitě a píchal do nich drogy. V dokumentu zaznívá i to, že z vybraných peněz lidem v Africe nedal ani korunu. Vše si údajně shrábl do vlastní kapsy.
Jahl pro Bold News ovšem dodává, že nikoho z lidí v dokumentu nezná. "S žádnými dětmi jsem nikdy ani nespal ve stejném domě a do Afriky jsem vždycky jezdil se skupinami dobrovolníků, kteří jsou ochotni svědčit o mé nevině," říká Jahl. Jak už to na českém internetu bývá, tak se část diskutujících v komentářích pod dokumentem Jahla zastává a považuje ho za oběť promyšlené diskreditační kampaně. Druhá část považuje zveřejněné výpovědi za natolik závažné, že by se i jimi měly zabývat české úřady. Autenticitu výpovědí v dokumentu však nelze ověřit.