finanční Matrix
Co si dát za finanční předsevzetí pro rok 2025
Předsevzetí do roku 2025 by měla být zaměřena i na zlepšení naší finanční situace a úsporu peněz. Sestavení rozpočtu, vytvoření nouzového fondu, snižování dluhů, investice do vzdělání a hledání alternativních příjmů jsou klíčovými kroky, které nám mohou pomoci dosáhnout našich finančních cílů.
Nový rok od Spořitelny: Účty můžou ovládat i disponenti
Nemilé překvapení čekalo po novém roce na některé klienty České spořitelny, kteří využívají internetové bankovnictví George. V přehledu svých účtů totiž v některých případech viděli také osobní konta lidí, u kterých to nečekali. A nejen viděli.
Vánoční odměny v Česku? Dostanete kapra či balicí papír
Jak vypadaly letošní firemní vánoční dárky? Zatímco zaměstnanci Jablotronu si přišli na neuvěřitelných 300 tisíc korun, jinde se rozdávaly poukazy na kapry, firemní merch nebo i balicí papíry s logem firmy.
Finance 2024? Proč se Stanjurovi nedaří
Ministr financí Zbyněk Stanjura to ani v roce 2024 neměl lehké. Letošní rozpočet skončil v brutálním schodku a o moc lépe to nedopadne ani příští rok. Každý po něm chce peníze, zároveň se ale má chovat jako správný hospodář.
Finanční poradce Jan Hamr: Na začátku kariéry zaberte co nejvíc
Nemuset sedět v kanclu osm hodin, mít volnost a dobře vydělávat. Jak na to, když nemám kapitál a zkušenosti na vlastní podnikání? Jan Hamr učí lidi na startu kariéry, že mohou mít svobodu i peníze. Neprodává vzdušné zámky, ale systematickou práci. Práci na sobě.
Jak česká generace Z vnímá kryptoměny?
Pro Gen Z investování neznamená už jen sledování grafů a čísel. Větší vliv mají trendy, a to hlavně ty ze sociálních sítí. TikTok a Instagram nahrazují investiční příručky, zatímco kryptoměny symbolizují touhu po finanční svobodě. S tím ale přichází i rizika.
Češi čím dál víc nakupují v asijských e-shopech
V Česku podle výzkumu antivirové a bezpečnostní společnosti Eset přibývá lidí, kteří nakupují v asijských e-shopech. Letos se jejich podíl zvýšil o sedm procent. A tento trend vedou hlavně mladí lidé. Podle odborníků na kyberbezpečnost je to ale nebezpečné.
Počet Čechů, kteří si půjčují rizikově, klesl
Při půjčování peněz se vysoce rizikově chová sedm procent Čechů. Proti loňsku se podíl podle průzkumu České bankovní asociace a agentury Ipsos snížil o čtyři procentní body. Zároveň stoupl počet Čechů, kteří se nechovají rizikově vůbec, a to z dvaačtyřiceti na 48 procent.
Podvody při online nákupech? Mladí naletí snadněji
Gen Z a generace mileniálů jsou obecně považovány za ty, které vyrostly s technologiemi a jsou v nich tedy zdatnější než generace starší. Jenže zjištění průzkumu, která zveřejnil magazín London Daily News a některé další britské zpravodajské servery, tomu úplně neodpovídají.
Zdanění krypta? Český internet se bouří
Narovnání podmínek, nebo brzda dynamického kryptoměnového trhu? Na hodnocení aktuálního politického návrhu zdanění kryptoměn nepanuje shoda. Debatu o něm rozvířil poslední díl nedělních Otázek Václava Moravce, který s návrhem konfrontoval ministra financí Zbyňka Stanjuru.
Kdo má letos největší šanci na Slavíka?
Už jen deset dní. Letošní vyhlášení výsledků prestižní hudební ankety Český slavík proběhne v pátek 29. listopadu. Živě jej bude možné sledovat od 20.20 na TV Nova. Slavíka bude moderovat opět dvojice Ondřej Sokol a Aleš Háma.
Kdo a jak ovlivňuje ceny potravin v Česku
Ceny potravin v České republice jsou výsledkem interakce mezi různými subjekty a faktory od zemědělců a distributorů přes maloobchodníky a regulace až po mezinárodní trhy a spotřebitelské chování. Každý z těchto prvků hraje důležitou roli v konečné ceně.
Podnikáte? Co sledovat, abyste nekrachli
Sledování těchto pěti zásadních bodů může pomoci podnikatelům v Česku udržet finanční stabilitu a zajistit dlouhodobý úspěch jejich podnikání. Finanční řízení není jednorázový úkol, ale kontinuální proces, který vyžaduje pravidelnou pozornost a přizpůsobení se podmínkám na trhu.
Když chcete začít podnikat: Kolik zaplatíte?
Podnikání přináší nejen příležitosti, ale i povinnosti a náklady. Mladí podnikatelé by měli být dobře informováni o všech správních poplatcích, které se mohou lišit podle typu a rozsahu podnikání.
Pět věcí, které musíte znát, než začnete podnikat
Podnikání v České republice nabízí široké možnosti, ale vyžaduje také důkladnou přípravu a znalosti. S pečlivým plánováním a informovaností můžete výrazně zvýšit své šance na úspěch. Pokud si nejste jistí některými aspekty, neváhejte se obrátit na odborníky, kteří vám mohou poskytnout cenné rady a podporu.
Vysokou školu? Pět oborů podnikání, kde ji nepotřebujete
Vysoká škola může být pro některé obory nezbytná, ale existuje mnoho cest k úspěchu bez formálního vzdělání. Obory jako truhlářství, kadeřnictví, řemeslná výroba, zahradnictví a IT nabízejí skvělé příležitosti pro podnikatele, kteří mají vášeň a potřebné dovednosti.
Jak se žije studentům v Česku a v USA?
Na základě dat posbíraných pomocí AI jsme se pokusili srovnat "studijní a nestudijní" čas, ale i náklady vysokoškolských studentů v České republice a USA. Američtí studenti podle nich tráví víc času při akademických činnostech a při občerstvení v restauracích.
Studentské dilema: Dojíždět, nebo bydlet na koleji?
Dojíždění na vysokou školu je dnes už i v České republice běžnou praxí. A i ta má samozřejmě své výhody i nevýhody. Každý student by měl zvážit své možnosti a preference, aby našel nejlepší řešení pro své potřeby. I v tomto případě jde hlavně o finance.
Na kolik vlastně přijde studium na vysoké škole
I když se to na první pohled nemusí zdát, i studium na vysoké škole v České republice představuje značnou finanční investici. Ta se však ve většině případů nakonec vyplácí v podobě lepších pracovních příležitostí a vyšších příjmů.
Pět brigád, které studenti vyhledávají nejradši
Studentské brigády mohou být skvělým způsobem, jak si přivydělat, získat zkušenosti a naučit se nové dovednosti. Každý student by měl zvážit, jaké možnosti mu vyhovují nejlépe, a najít si brigádu, která mu pomůže nejen finančně, ale i profesně.