Je česká politika pro mladé? Zatím to tak podle srovnání s ostatními vyspělými zeměmi příliš nevypadá. V počtu poslanců mladších čtyřiceti let jsme podprůměrní, mladých lidí je v české politice oproti jiným vyspělým zemím výrazně málo.
Změnit se to ale může už letos díky sněmovním volbám. Při posledních volbách v roce 2021 došlo k nárůstu mladých voličů o 11 %, a politické strany proto mladý elektorát nemohou ignorovat.
Jen 19 % do 40 let
Do české sněmovny byli v roce 2021 zvolení pouze tři poslanci mladší třiceti let. Šlo o Ondřeje Babku (ANO), Jiřího Havránka z ODS a Kláru Kocmanovou (Piráti). Dneska už není pod třicet ani jednomu z nich.
Ve srovnání s ostatními zeměmi OECD na tom z hlediska zastoupení mladých ve sněmovně nejsme dobře. V roce 2022 byl podíl členů sněmovny pod 40 let jen na 19 %. Největší podíl mladých je v Mexiku, kde atakuje až 40 %. Průměr států OECD je pak 23 %.
Malá reprezentace
Podíl mladých voličů mezi 20 a 39 roky je přitom podle dat OECD v Česku na necelých třiceti procentech. Ve sněmovně je tato skupina mladých tedy jen málo reprezentována. Důvodů je více.
Jedním z nich je konzervativní přístup politických stran k sestavování kandidátek, dosud to bylo i ignorování mladých témat v rámci předvolební kampaně. Volební účast mladých byla tradičně slabší, v roce 2021 ale došlo ke zlepšení. V roce 2017 přišlo k volbám 52 % mladých ve věku 18 až 34 let, o čtyři roky později už to bylo 63 %.
A proč není ve vrcholné politice víc mladých? Data zemí OECD ukazují, že mladí politici narážejí na celou řadu překážek. Jde zejména o nedostatek času a peněz na vedení kampaně (71 %), omezené příležitosti v politických stranách (51 % ) a podceňování jejich kvalifikace (47 %).
Dva ministři do 40 let
Ve vládě máme dva ministry, kterým je, anebo brzy bude čtyřicet let, ministra zahraničí Jana Lipavského (39) a ministra životního prostředí Petra Hladíka (40). To je v porovnání se světem dobrá výchozí pozice, podle dat OECD v roce 2018 neměla víc než třetina členských států žádného ministra pod čtyřicet let. Průměrný věk ministrů současné vlády je 50,5 roku. A na to vše dohlíží šedesátiletý premiér Petr Fiala.
V současné sněmovně je poslancům a poslankyním průměrně 53 let. Jde tak, co se týče věku poslanců, o druhou nejstarší sněmovnu v historii Česka. Vzhledem k tomu, že se politické strany snaží letos v kampani zaujmout mladé nejen tématy, ale i mladými kandidáty, můžeme čekat, že se sněmovna po říjnových volbách snad i omladí.