V USA jdou do vězení i rodiče vraha

zdroj: Midjourney.com a Canva.com

Tragická střelba na škole nedaleko Detroitu z roku 2021 má další soudní dohru. Rodiče mladého vraha čtyř studentů půjdou do vězení, protože nepodnikli dostatečné kroky, aby synovi v masakru zabránili.

Dokonce mu pořídili vražednou zbraň. Za jejich opakované selhání je americký soud poslal do vězení na 10 až 15 let.

Americký přelomový rozsudek

Americký soud vynesl přelomový rozsudek ohledně tragické střelby na střední škole ve městě Oxford nedaleko Detroitu, při které byli v roce 2021 zastřeleni čtyři studenti. Zavraždil je patnáctiletý Ethan Crumbley, dostal za to doživotní trest.

Nyní byli navíc odsouzeni i jeho rodiče. Soud je poslal do vězení na 10 až 15 let za to, že činu nedokázali zabránit. Díky nim se totiž dostala smrtící zbraň k Ethanovi, který k ní neměl mít přístup.

Vánoční dárek, který zabíjel

Poloautomatickou pistoli měl Ethan podle rozsudku dostat jako vánoční dárek právě od svých rodičů. Už její nákup proběhl za přítomnosti Ethana, asi aby mu zbraň sedla do ruky.

Jeho rodiče ji pak měli nezabezpečenou v šuplíku v ložnici. Svého syna navíc kryli, když je škola varovala před tím, že si na internetu během vyučování vyhledává informace o nábojích. Matka poté synovi poradila, aby to dělal o něco nenápadněji.

Vše mohlo být jinak

Rodiče absolutně selhali i v samotný den střelby. V osudný den, tedy 30. listopadu 2021, byli povoláni do školy, protože se na lavici jejich syna našel obrázek postřeleného člověka s nápisem "ty myšlenky neodcházejí, pomozte mi".

Nejen, že si syna neodvezli domů a nevyhledali odbornou pomoc, neprohledali mu ani batoh. Ethan začal střílet poté, co rodiče odjeli. Zabil čtyři spolužáky a další zranil. Tragédii se tedy dalo zabránit. Rodiče toho nyní litují, o násilných sklonech svého syna prý netušili.

První, ale ne poslední verdikt

V USA se jedná o první podobný případ odsouzení rodičů mladého vraha, rozhodně ale nebude poslední. Tragické případy střelby ve školách jsou v zemi už prakticky běžnou záležitostí, politici toho pro regulaci přístupu ke zbraním dělají velice málo kvůli vlivné zbraňové lobby i vlastní víře v téměř neomezenou svobodu.

Data ukazují, že až 75 % všech střelců ve školách získalo zbraň doma. Je tedy logické, že se bude více zkoumat odpovědnost rodičů.