Generace Z: Dospělost začíná až v 27 letech

zdroj: Freepik

Podle generace Z začíná skutečná dospělost ve věku 27 let. Mnoho z jejích příslušníků podle amerického výzkumu tvrdí, že znakem dospělosti je finanční nezávislost a jistota zaměstnání.

Gen Z tak podle magazínu Independent vlastně i nakopává zažitou představu, že by dospělost měla začínat už v 18 letech.

V 18ti dospělí nejsme

Studie, kterou si od agentury Talker Research objednala firma Life Happens, se zabývala milníky a způsoby myšlení, které definují moderní dospělost. Průzkum probíhal mezi 2 000 Američany napříč generacemi.

Podle jeho výsledků se mnoho příslušníků generace Z domnívá, že dospělost začíná až v 27 letech. Z hlediska respondentů Gen Z tedy dospělost rozhodně nezačíná v 18 letech.

Až když jsme nezávislí

Mnozí z příslušníků generace Z si „dospělost“ spojují s finanční nezávislostí (45 %) a upřednostňováním povinností před zábavou (38 %).

Mezi další milníky patří podle průzkumu stěhování od rodičů (46 %) a získání prvního zaměstnání (28 %). Ani po odstěhování či po získání práce se mnoho příslušníků generace Z ale necítí být dospělými.

Na věku nezáleží

S tím, jak se mění společenské normy, je dospělost podle výsledků výzkumu nyní spíš osobním mezníkem, kdy se klíčovým ukazatelem stává právě nezávislost a stabilita. Pro mnohé mladé lidi závisí dospělost spíš na osobních zkušenostech než na pevně stanoveném věku.

Příslušníci předchozích generací, jako je například baby boomers, se často cítili povinní dodržovat tradiční normy. Vdávali a ženili se mladí, kupovali si bydlení a měli děti už ve 20 letech. Generace Z dává podle intrpretace Independentu přednost "emocionální stabilitě, kariérnímu naplnění a sebepoznání" před přijetím nálepky "dospělý".

Dospělost není, co bývala

Podle výše zmíněné studie Talker Research se 72 % respondentů všech věkových skupin shoduje na tom, že dnešní dospělost vypadá úplně jinak než v předchozích desetiletích.

Tato představa je v souladu s tím, jak mladší generace stále více odmítají „univerzální“ scénář dospělosti, který převládal v dřívějších dobách. Její příslušníci si dávají víc času na prozkoumání životních možností, ať už se to týká delšího soužití s rodiči, vzdělávání nebo cestování.

A co ta odpovědnost?

Toto oddalování dospělosti však také vede odborníky k obavám, zejména pokud jde o finanční plánování. Generální ředitel americké Národní asociace pojišťovacích a finančních poradců Kevin Mayeux ve studii poznamenal, že se navzdory prodlouženému přechodu do dospělosti mnoho mladších lidí stále nezabývá plánováním odchodu do důchodu. To podle něj může výrazně ovlivnit jejich dlouhodobou stabilitu.

„I když je znepokojující, že tolik mladých lidí nepřispívá na důchod nebo si nekupuje životní pojištění, nikdy není pozdě začít tyto kroky dělat,“ konstatuje Mayeux.

Kdy jsme opravdu dospělí

Trend podle magazínu Independent naznačuje, že pro generaci Z je dospělost vlastně stav, kdy se její příslušníci při řízení vlastního života cítí sebevědomě.

Definice dospělosti se sice vyvíjí, ale touha po nezávislosti, bezpečí a seberealizaci je pro ni i podle výše zmíněného výzkumu stále klíčová, ať už je člověku 18, 27 nebo třeba 45.