Průkopník AI: Vyhladí umělá inteligence lidstvo?

zdroj: ČTK / AP / Chris Young

Umělá inteligence se překotně vyvíjí a stává se, ať chceme, nebo nechceme, běžnou součástí našich životů. Často se mluví také o tom, zda se tento moderní technologický výdobytek může stát ohrožením pro naši civilizaci.

A přesně na to se ptali redaktoři BBC i vědce a průkopníka strojového učení Geoffreyho Hintona. Jeho odhad pravděpodobnosti zničení lidstva prostřednictvím AI je sice optimistický, ale o něco pesimističtější, než byl v roce 2023.

Jen nízká pravděpodobnost

Britsko-kanadský vědec Geoffrey Hinton je podle listu The Guardian považován za jakéhosi kmotra vynálezu strojového učení. V roce 2024 za své objevy v oblasti umělé inteligence dokonce obdržel Nobelovu cenu za fyziku.

V nedávném rozhovoru pro britskou stanici BBC Radio 4 potvrdil, že vývoj AI probíhá velmi rychle. Ovšem pravděpodobnost, že umělá inteligence v příštích 30 letech vyhladí lidstvo, se podle něj pohybuje pouze mezi 10 až 20 procenty.

Trochu vyšší odhad

I přesto, že tento odhad nedosahuje nikterak vysokých hodnot, jedná se o trochu vyšší číslo, než jaké Hinton předpovídal ještě na podzim roku 2023.

Tehdy na sociální síti X vyjádřil domněnku, že pravděpodobnost zničení civilizace ze strany AI dosahuje deseti procent.

Staneme se batolaty

Hinton se v rámci rozhovoru také pozastavil nad schopnostmi, kterých AI v dnešní době dosahuje. Pokud bude vývoj i nadále pokračovat stejným tempem, stanou se lidé oproti ní podle něj „batolaty“.

„Kolik znáte příkladů, kdy méně inteligentní věc dokáže ovládnout něco, co je inteligentnější než ona? Je jich velmi málo. Je tu matka a dítě. Evoluce si dala hodně práce s tím, aby dítě mohlo ovládat matku, ale to je asi jediný příklad, který znám,“ uvedl Hinton s tím, že už během následujících dvaceti let by mohla být technologie chytřejší než sami lidé.

Mnohem dál, než se čekalo

Vědec se v uplynulém roce dostal na přední stránky médií v souvislosti se svým odchodem ze společnosti Google, který zdůvodnil riziky spojenými s nekontrolovaným vývojem AI. Technologie se totiž podle něj snadno může stát nástrojem „zlých hráčů“ k poškozování ostatních. Pokud se v budoucnu vyhne lidské kontrole, může pro naši civilizaci znamenat existenční hrozbu.

„Nemyslel jsem si, že to už dospěje tam, kde jsme teď. Myslel jsem si, že se sem dostaneme až někdy v budoucnu,“ komentoval Hinton vývoj AI, který je podle něj mnohem rychlejší, než se v minulosti předpokládalo.