Ukrajina


Ukrajina je východoevropská země, která hraničí s Ruskem, Běloruskem, Polskem, Slovenskem, Maďarskem, Rumunskem a Moldavskem. Hlavním městem Ukrajiny je Kyjev. Země má bohatou historii, kulturní dědictví a je známá například svými krásnými památkami jako je Kyjevská pevnost (Kyjevský pevnostní komplex), Lvovské historické centrum nebo Krymský Chersonésos.

Co Američané vlastně posílají na Ukrajinu?

Americký prezident Joe Biden ve středu svým podpisem definitivně potvrdil americkou finanční, materiální i vojenskou pomoc pro Ukrajinu. Nebylo to jednoduché, proti se totiž dlouhodobě staví část Republikánské strany.

Má se Ukrajina bát návratu Donalda Trumpa?

Ukrajina se ve válce s Ruskem dostává do kritické fáze. Nevyhrává, je navíc existenčně závislá na podpoře Západu. A velkým problémem by pro ni bylo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Proč za Ukrajinu bojuje přední ruský neonacista

Na straně Ukrajiny bojují i Rusové, to je poměrně známá věc. Méně známý je u nás fakt, že proti Rusku válčí i Denis Kapustin, jehož pravé jméno zní podle serveru Politico Denis Nikitin.

Pomůže Ukrajině pařížský summit? Možná jen díky Česku

Hlavní výstup summitu o pomoci Ukrajině v Paříži? Jsou jím slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možném vyslání vojáků NATO na Ukrajinu. Tento vzkaz přichází v situaci, kdy EU neplní své sliby ohledně dodávek munice pro ukrajinské vojáky.

Jak zněl sobotní Noise u ruské ambasády?

Sobotního Dne za Ukrajinu se jen v Praze účastnily tisícovky lidí. První akce začaly už po poledni u pomníku ukrajinského básníka Tarase Ševčenka na náměstí Kinských v Praze či v ulici Ukrajinských hrdinů u Ruské ambasády.

Dva roky invaze: Česko věnuje den Ukrajině

Ukrajina se už dva roky brání ruské invazi. Ani jedna strana nemá blízko k vojenskému či diplomatickému vítězství, mírové dohody jsou v nedohlednu. Ukrajina se úspěšně brání i díky pomoci, které do země putuje z EU a USA. A také z Česka.

Rusové tvrdě ostřelují Ukrajinu, startovaly polské stíhačky

Rusko zahájilo nový rok intenzivním bombardováním, a to i v Kyjevě a na západě země. I kvůli tomu Polsko reaguje preventívní aktivací vlastních stíhaček F-16.

Jste negramoti a ignoranti, vzkazuje Kreml Čechům

Česká diplomacie odmítla účast na Ruskem navrhovaném jednání Rady bezpečnosti OSN o ukrajinském ostřelování ruského Bělgorodu.

Kdo je proti vstupu Ukrajiny do EU?

Ukrajina se sice přiblížila vstupu do EU, vyhráno ale ještě nemá. Evropská komise doporučila zahájení přístupových rozhovorů, proti vstupu Ukrajiny do EU se ale z členských zemí hlasitě ozývá Maďarsko.