Zdanění krypta? Český internet se bouří

diana.grytsku on Freepik

Narovnání podmínek, nebo brzda dynamického kryptoměnového trhu? Na hodnocení aktuálního politického návrhu zdanění kryptoměn nepanuje shoda. Debatu o něm rozvířil poslední díl nedělních Otázek Václava Moravce, který s návrhem konfrontoval ministra financí Zbyňka Stanjuru.

Na sociálních sítích se okamžitě strhla vášnivá diskuze, která potvrdila, jak rozdílné jsou na zdanění kryptoměn ve společnosti názory.

Co rozhýbalo Xko

Diskuze o novém návrhu zdanění kryptoměn vyvolala hlasitou odezvu na sociálních sítích. V posledních Otázkách Václava Moravce se mluvilo o aktuálně projednávaném návrhu, podle něhož by převod kryptoměn měl být osvobozen od daně, pokud příjmy z těchto převodů nepřesáhnou 100 tisíc korun za zdaňovací rok.

Pokud poplatník drží kryptoaktiva déle než tři roky, příjmy z jejich převodu budou osvobozeny až do výše 40 milionů.

Boj za zdanění

Takový zákon se samozřejmě líbí vlastníkům kryptoměn, kteří by jinak příjmy z převodů museli danit. Nelíbí se ale Finanční správě, jejíž šéfka Simona Hornochová si v jednom z minulých vydání Otázek postěžovala, že se tak křiví český daňový systém. A právě tím k nevůli držitelů kryptoměn Václav Moravec argumentoval.

Proto ono krátké video z diskuze o zdanění krypta vyvolalo kritiku nejen směrem na politiky, ale taky na samotného moderátora pořadu.

Větší útraty

Příznivci kryptoměn na síti X hned obvinili Václava Moravce, že je zlobbovaný a Českou televizi z toho, že nehájí držitele kryptoměn. A politikům, obzvlášť ministru financí, který na Moravcovu otázku zejvně nebyl připravený, vyhrožují, že pokud zákon neprojde, vykope si Stanjurova ODS a vláda jako celek přinejmenším kryptoměnový hrob.

Momentálně je systém zdanění nastaven tak, že nezohledňuje délku držení kryptoměn. S novým zákonem by tak mělo dojít k “narovnání situace” tak, že by se kryptoměny měly přiblížit držení akcií.

Předkladatelé tak chtějí majitele kryptoměn motivovat k jejich dlouhodobému držení a omezit spekulace s těmito měnami. Generální ředitel kryptosměnárny Anycoin a 21M Group Marek Kyrsch si také podle Seznam Zpráv od zákona slibuje, že by dlouhodobí investoři mohli být motivováni k větším převodům kryptoměn a utrácení zisku přímo v České republice.

Už něco dělejte

V otázce zdanění kryptoměn komunita podle očekávání není jednotná. O výhodách a nevýhodách případné nové regulace se rozepsal například magazín o kryptoměnách BTCC.cz.

Podle odborníků na kryptoměny se každopádně v tomto odvětví něco evidentně udělat musí, současné nastavení systému je pro mnoho potenciálních investorů demotivující. A to poškozuje celý trh. Zjednodušit by se mělo zdanění zisků, snížit by se pak měla byrokratická zátěž. Ve výsledku by to mohlo přilákat nové investory.

Strach z kryptokomunity

Kritizováno je tedy na jedné straně možné zpomalení rozvoje kryptoměnového trhu a na té druhé nedostatečně tvrdý, až možná trochu protekční přístup ke kryptoměnám. Zastánci tvrdého zdanění, mezi něž patří logicky Finanční správa a možná trochu nelogicky i Václav Moravec, se obávají že po přijetí zákona budou státu unikat příjmy z daní.

Na onen tvrdší přístup si ale Fialova vláda pravděpodobně netroufne. Při snaze o oslovení mladé a hlavně vzdělanější generace, která má s kryptoměnami zkušenost, by jí to mohlo ublížit. A ty dodatečné příjmy ze zdanění kryptoměn, pokud by převody na různých kryptopeněženkách vůbec někdo přiznával, by pro státní rozpočet asi nebyly zase až tak zajímavé.