Eurovolby: Proč Starostové brnkají na nervy Spolu

zdroj: Facebook Danuše Nerudové

Starostové mají podle průzkumu Kantaru před eurovolbami stejný volební potenciál jako hnutí ANO. To by se mělo o vítězství porvat spíš s koalicí Spolu, tu ale v souboji oslabují právě dobré výsledky Starostů.

Spolu sází na kritiku Andreje Babiše, Starostové na Danuši Nerudovou. Do té se strefují prakticky všichni protikandidáti, podle průzkumů vyvolává silné pozitivní i negativní emoce, což je u lídra dobře.

Potenciál neznamená hlasy

Volby do Evropského parlamentu vypuknou za necelý měsíc. Podle sázkových kanceláří je jasným favoritem hnutí ANO, podle průzkumů by mělo svést souboj o první místo s koalicí Spolu.

Co se týče volebního potenciálu, drží s hnutím ANO tempo i Starostové, jejich potenciál se pohybuje na 27,5 %. To by z nich tedy mělo automaticky dělat další favority voleb, celé je to ale složitější. U ANO se očekává, že svůj potenciál promění v reálné hlasy, potenciální voliči Starostů se ale nakonec mohou rozhodnout pro jiné strany a hnutí.

Největší překážka pro ANO

Vysoký potenciál Starostů každopádně oslabuje koalici Spolu. Ta by chtěla být hlavním “demokratickým pilířem” proti Andreji Babišovi. ANO se samozřejmě o voliče také dělí s několika stranami.

Nepříjemností pro hnutí musí být především internetová síla koalice Přísahy a Motoristů sobě. Společně s SPD či Stačilo! odčerpávají voliče, které by ANO svou konzervativní a národoveckou rétorikou mohlo oslovit. Mnohem větší problém ale v letošních eurovolbách pro ANO představuje vlastní voličská disciplína.

Přijdou ti, co mají přijít?

ANO prostě potřebuje, aby jeho voliči přišli k volbám. Takhle jednoduché to je. Voliči Babišova hnutí ale evropské volby nepovažují za důležité, stejně jako při senátních v nich mají slabší účast. Voliči současné vládní koalice naopak evropskou problematiku mají za důležitou, dá se u nich čekat mnohem větší disciplína a účast.

Z kampaně Spolu je patrné, že je pro voliče koalice stále velkým tématem kritika Andreje Babiše a Rusko jako bezpečností hrozba. Starostové naopak spoléhají na Danuši Nerudovou, která na voliče vyskakuje prakticky i z lednice.

Všichni proti Danuši

Člověk si skoro říká, jestli to Starostové nepřepalují. Marketéři ale zřejmě dobře vědí, co dělají. Nerudová by pro případné voliče měla být tahákem, tak na ní postavili kampaň. A to především na sociálních sítích, kde je větší šance oslovit mladší a liberálnější voliče.

Neúspěšná prezidentská kandidátka na sebe poutá pozitivní i negativní pozornost. Pro ostatní kandidáty je lehkým terčem, útočí se tak na ní ze všech stran. V žaludku leží především lídryním Kláře Dostálové (ANO), Kateřině Konečné (Stačilo!) a Filipu Turkovi (koalice Přísahy a Motoristů sobě). Některými svými výroky či kauzami z minulosti (teď se řeší publikace v predátorských časopisech) si navíc Danuše Nerudová na kritiku přímo nabíhá.

SOCDEM poráží SPD. Je to k něčemu?

Volební potenciál je zajímavá informace, se kterou musí pracovat především kampaňové týmy jednotlivých stran. Nelze ji ale přeceňovat. Vidíme, že SPD by měla mít menší potenciál než SOCDEM. Ve výsledku se ale do Evropského parlamentu dostanou kandidáti SPD, sociální demokraté naopak zase nejspíš ostrouhají.

Pro Tomia Okamuru se ale očividně na politické scéně rýsuje několik vážných vyzyvatelů (Stačilo!, Přísaha + Motoristé sobě či PRO), v příštích letech by svou dominanci na národovecké scéně neměl mít tak jistou. Zareaguje na to ještě větším posunem do krajních pozic?