Neonacistické hnutí v Česku příliš aktivní není, o to víc makají dezinformátoři. Podle zprávy o extremismu v druhé polovině roku 2023 přibylo konfliktů mezi Romy a Ukrajinci.
Na eskalaci sporů mezi oběma menšinami se podíleli jak sami Ukrajinci a Romové, tak i dezinformátoři, kteří vědomě rozdmýchávají nenávist. V jakém stavu je české antisystémové hnutí?
Komu jde o esakalci
Ministerstvo vnitra zveřejnilo pravidelnou zprávu o extremismu v Česku. Zpráva, která popisuje druhé pololetí loňského roku, přináší jednu zásadní novinku, a to eskalaci konfliktu mezi Ukrajinci a Romy.
ℹ️ Na extremistické scéně dominuje tzv. antisystémové hnutí. V roce 2023 @PolicieCZ registrovala 181 nenávistně motivovaných trestných činů.
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) February 1, 2024
Více zde v pravidelné pololetní zprávě @vnitro o projevech extremismu a předsudečné nenávisti v ČR.
👉https://t.co/O0D6qUPill pic.twitter.com/xabddzfPxc
Slovních i fyzických potyček mezi nimi přibylo na základě reálných i dezinformátory rozdmýchaných problémů. Část romské komunity se spory snažila mírnit, někteří romští influenceři si na konfliktu naopak honili čísla.
Československo, Rusko a dezifnormace
České antisystémové hnutí je podle zprávy nadále proruské a plné konspirací. Společným znakem jeho představitelů je také nerespektování českého státu a jeho institucí.
I běžnému uživateli sociálních sítí nemohl uniknout nárůst videí pomatených občanů, kteří se po úřednících dožadují vydání československých dokladů. Úředníkům tak přibyla zajímavá neřešitelná agenda.
Kdo platí Peterkovou a Čermáka
Česká dezinformační scéna má také i nadále své hrdiny, kteří od svých podporovatelů rádi přijímají finanční dary. Tito podporovatelé tak dobrovolně část svého příjmu utrácí za soudní výdaje svých miláčků, ale třeba i za jejich auta, pohonné hmoty a celkově lepší vyžití.
Podle zprávy jsou to ti samí podporovatelé, kteří si pak na demonstracích stěžují, že se jim nežije dobře. Dalo by se tedy říct, že český extremismus vzniká z banalit. O to může být nebezpečnější.