Dluhy Čechů rostou. Co nutí k půjčkám mladé?

Drazen Zigic on Freepik

Dluhy českých domácností podle České národní banky rychle rostou. V květnu dosahovaly 2,446 bilionu korun, přičemž výrazně narůstá i počet spotřebitelských půjček, které si často berou mladí lidé. Ti si půjčují na běžné potřeby, jako je zařízení bytu, telefon nebo školné.

Statistiky ukazují, že problém s nesplácením krátkodobých půjček u mladých lidí výrazně roste a mnoho z nich nemá žádný plán, jak dluhy zvládnout. Mileniálové a příslušníci generace Z často nemají finanční rezervy a chtějí si užívat okamžiku, což je vystavuje riziku zadlužení. Potvrzují to i příběhy lidí, kteří se Bold News se svými důvody k zadlužení svěřili.

Zadluženost roste

Dluhy českých domácností znovu narostly. Podle dat České národní banky (ČNB), na něž upozornil server Patria.cz, dlužili lidé bankám v květnu celkem 2,446 bilionu korun, což bylo o 16,5 miliardy víc než v předchozím měsíci. Meziročně se objem těchto úvěrů zvýšil o 152,6 miliardy korun.

Největší část dluhu tvoří úvěry na bydlení, ale čím dál víc se zvyšuje i objem spotřebitelských půjček. A právě ty si podle ČTK často berou mladí lidé.

Na telefon, na školné i na kauci

Někdy jde o nájem nebo zařízení bytu, jindy o nový telefon, školné nebo třeba rozbitý počítač. Půjčky se stávají běžným řešením v situaci, kdy jedincům chybí úspory nebo podpora rodiny.

Většinou to začíná malou částkou. Jenže když přijde nečekaný výdaj, další půjčka nebo zpoždění splátky, přeroste to rychle v něco, co už se těžko zvládá. Své o tom ví i pětadvacetiletý operátor Bohuslav z Prahy. Ten se na začátku roku 2023 stěhoval do nájemního bytu s přáteli. Neměl však nic našetřeno, a tak si vzal půjčku na kauci.

Rovnou k insolvenci

Po výplatě si Bohuslav řekl, že to splatí až další měsíc. A takhle to šlo furt dokola. Pak potřeboval nový telefon, počítač, lístky na fotbalové utkání, až se z toho stala dluhová spirála, ze které nešlo cesty ven. Nakonec vyhlásil osobní bankrot.

Bohuslav teď svého jednání lituje. “Udělal bych cokoliv, abych to mohl vzít zpátky. Chvíli jsem myslel, že spáchám sebevraždu. Vymáhací společnosti vás nahánějí i doma, vyhrožují vám, volají vám několikrát denně. Byl jsem z toho ve stresu skoro dva roky v kuse, až jsem vyhlásil insolvenci,” řekl Bohuslav pro Bold News. Teď se sice musel uskromnit, ale alespoň prý už není ve stresu.

Madeira a exekuce

Podobný příběh má i osmadvacetiletý strojvůdce Roman z Prahy. Ten se rozešel s přítelkyní, cítil se v psychické nepohodě, a tak se rozhodl půjčit si na relax na Madeiře. Už ale nedomyslel, jak to pak zaplatí. “Půjčil jsem si 30 tisíc, ale z toho se pak stalo 80 a další mikropůjčky na běžné výdaje. Až jsem se do toho zamotal. Kdyby na to nepřišli rodiče a nepomohli mi, tak mám exekuce,” vyjádřil se Roman pro Bold News.

Takové příběhy ale nejsou výjimkou. Podle iniciativy Češi v právu přibývá mladých lidí, kteří se zadluží kvůli základním potřebám. Někteří přitom netuší, co přesně podepisují, a často nemají žádný plán, jak budou dluh splácet. Ve chvíli, kdy přijde první problém, se obvykle stydí požádat o pomoc, a dluhy se tak začínají zvětšovat.

Problémy se splácením

Mnoho mladých lidí se k dluhům nedostává jen kvůli zbytečným výdajům, ale zároveň proto, že nemají jinou možnost, jak zaplatit základní věci, jako jsou stěhování, kauce na byt nebo je jen překvapí nečekaný výpadek příjmu.

Statistika společnosti Fincollect podle iniciativy Češi v právu naznačuje, že od roku 2019 do začátku roku 2025 narostl podíl mladých (18–30 let) se splátkovými problémy u krátkodobých půjček o 18  procent.

Bez finanční rezervy

ČTK navíc ve výše zmíněném článku upozorňuje, že mladí z generace mileniálů a Gen Z často nemají finanční rezervy a chtějí si užívat zážitky hned, aniž by si na ně nejdřív našetřili.

Obvykle jim chybí základy finanční gramotnosti a neuvědomují si rizika života na dluh. Jejich příjmy také bývají nízké a nedosahují celorepublikového průměru.