Trend krysích lidí: Chlubí se tím, že nepracují

zdroj: Freepik

Mezi příslušníky generace Z se v poslední době objevuje nový trend. Mladí lidé odmítají současné nastavení pracovního trhu, které podle nich způsobuje vyhoření. Místo toho tráví čas doma a svůj proválený den sdílejí na sociálních sítích.

Ve velké míře se nový fenomén objevuje zejména v Číně, která je známá velmi dlouhou pracovní dobou a vysokými nároky na výkon zaměstnanců. Nezaměstnanost ale začíná být čím dál atraktivnější po celém světě.

Protestuji, nemakám

Miliony mladých lidí po celém světě jsou bez práce. Mnoho z nich sice má dostatečnou kvalifikaci i vůli pracovat, často však narážejí na nedostatek pracovních míst. Vedle nich ale podle magazínu časopisu Fortune existuje ještě jedna skupina mladých, která pracovat odmítá.

Nejde přitom o žádný projev lenosti, nýbrž o tichý protest proti současnému nastavení pracovního trhu, který podle nich způsobuje vyhoření.

Krysí rutina

Jednou ze zemí, kde se život bez práce stal mezi příslušníky generace Z trendem, je Čína. V prostředí sociálních sítí tam vznikla skupina zvaná „krysí lidé“.

Její členové tráví celé dny scrollováním na telefonu, válením se v posteli, podřimováním či objednáváním jídla z dovozu. Svoji „denní rutinu“ přitom pravidelně sdílejí na internetu.

Nechtějí se dřít

Navzdory aktuálnímu trendu však fenomén odmítání práce mezi mladými není v nejlidnatější zemi světa žádnou novinkou. Už v roce 2021 začali tamní příslušníci generace Z a mileniálů odmítat tradiční čínskou pracovní dobu, která obvykle činí 12 hodin.

Problémem pro mladé dospělé byly také velmi přísné pracovní nároky. Místo toho raději volili cestu nezaměstnanosti nebo jen minimálního pracovního nasazení, které by jim zajistilo přežití.

Podobný trend se podle magazínu South China Morning Post objevil také u mladých Číňanů studujících v zahraničí, kteří svůj volný čas mnohdy tráví v prostředí domova. Dělají to prý proto, aby vyhli sociálním interakcím, které údajně stojí mnoho fyzické i duševní energie.

Celosvětová nemoc?

Nejedná se přitom jen o Čínu, která se s problémem potýká. Po celém světě v posledních letech stoupá obliba životního stylu s názvem NEET (v překladu „nepracující”, „nevzdělávající se“, „netrénující se“).

Jedná se o reakci na fakt, že generace Z a mileniálové jsou sice nejvzdělanějšími generacemi v historii, jejich vyhlídky na získání dobrého pracovního místa a spravedlivého finančního ohodnocení jsou však mizivé. Jen ve Spojených státech jsou bez práce až čtyři miliony příslušníků Gen Z, v Číně nepracuje dokonce každý šestý mladý člověk.

Neúspěch při pohovorech

Podle Advity Patelové, šéfky britské organizace Chartered Institute of Public Relations, může být spouštěčem aktuálního trendu častý neúspěch při pracovních pohovorech. „Když se donekonečna ucházíte o zaměstnání a jste pokaždé odmítnuti, může to neuvěřitelně poškodit sebevědomí a duševní pohodu,“ uvedla Patelová pro americký magazín Fortune. Podle ní se příslušníci Gen Z nechce honit za nedosažitelným zaměstnáním a „krysí“ životní styl považují za způsob, jak získat zpět kontrolu nad vlastním životem.

Psychoterapeutka Eloise Skinnerová ovšem dodává, že dlouhodobá nezaměstnanost není řešením. „Určitě je těžké vyrovnat se s neustálým odmítáním. Ale ti, kteří se sami dostanou do náročných pozic, si pravděpodobně do budoucna osvojí i odolnost a přizpůsobivost podmínkám, zatímco ti, kteří se rozhodnou procesu nezúčastnit, mohou mít později pocit, že zaostávají za svými vrstevníky a přáteli,“ vysvětlila Skinnerová pro Fortune.