Že je obchod s chudobou doménou českých periferií? Není to tak úplně pravda. Jeden z příkladů tohoto neblahého fenoménu najdeme přímo v Praze, konkrétně v Modřanech. Tam se nachází jedna z největších ubytoven v Česku, kterou si od hlavního města pronajímá firma TVM.net.
Tamní ubytování slouží z velké části uprchlíkům, od nichž provozovatel inkasuje prakticky celou částku, kterou jim stát přispívá na živobytí. Kvůli neexistujícím nájemním smlouvám mohou navíc lidé velice snadno skončit na ulici.
Vyloučená lokalita?
Mohlo by se zdát, že problém obchodu s chudobou se týká téměř výhradně vyloučených lokalit a českých periferií. Opak je však pravdou. Jak nedávno připomněli pražští politici ze Strany Zelených, jeden z největších příkladů tohoto byznysu najdeme přímo v hlavním městě, konkrétně v Modřanech.
Tam se nachází jedna z největších ubytoven v Česku. Patří přímo pražskému magistrátu.
Nevýhodný pronájem
Město svůj objekt již několik let pronajímá firmě TMV.net, a to za podmínek, které jsou pro něj extrémně nevýhodné. Firma totiž za devatenáctipatrovou budou o rozloze 18 tisíc metrů čtverečních platí pouhých 500 tisíc korun měsíčně, což vychází asi na 30 korun za metr čtvereční.
Nájmy v metropoli přitom obvykle činí minimálně desetinásobek. My jsme se byli na místě podívat.
Ticho z magistrátu
Okolo panelového komplexu je rušno. Poté, co u něj začneme natáčet, vyžene nás sprostě ochranka s tím, že se nacházíme na soukromém pozemku. Pokusili jsme se tedy oslovit přímo politiky, kteří mají pražské nemovitsti v gesci.
Psali jsme i volali pražskému radnímu pro majetek Adamu Zábranskému (Piráti). Ani po 14 dnech nepřišla žádná odpověď. Odpověď jsme nezískali ani od primátora Bohuslava Sobotky či radního Zdeňka Kováříka (oba ODS), který má na starosti finance a rozpočet.
Obchodníci s chudobou
Nejsmutnější částí příběhu však je to, co se odehrává za zdmi ubytovny. Asi polovinu nájemníků totiž tvoří uprchlíci z Ukrajiny, pro které je tento způsob bydlení často jediným řešením jejich tíživé situace. Nájem se tam platí za osobu a stojí 9 500 korun měsíčně. To je přibližně stejná částka, jakou činí humanitární dávka pro osoby s dočasnou ochranou. Peníze, které stát vynakládá na pomoc potřebným, tak v tomto případě kompletně končí v kapse majitele budovy. Provozovateli tento systém vydělává minimálně sedm milionů korun měsíčně.
Nájemníci jsou navíc nuceni platit v hotovosti přímo na recepci u vchodu. V případě, že by si stěžovali na podmínky, které na ubytovně panují, mohou kvůli neexistujícím nájemním smlouvám teoreticky ze dne na den skončit na ulici.
Magistrát byl proti
Existence ubytovny na lukrativním místě navíc vyvolává kontroverze už delší dobu. Deník Blesk už v roce 2017 přinesl zprávu o tom, že v okolí objektu dochází k výskytu negativných jevů, které jsou s koncentrací osob v tíživé situaci často spojené. U budovy se měly často pohybovat osoby konzumující alkohol, obyvatelé čtvrti také popisovali, že se kolem bojí procházet.
Vedení Prahy 12, kam Modřany patří, podle iDnes.cz dříve plánovalo ubytovnu přeměnit na bydlení pro učitele, mladé páry či pro seniory. Magistrát však do jejích plánů tehdy hodil vidle s tím, že jakákoli změna by byla pro město nerentabilní. V současnosti budova částečně funguje jako bydlení pro vysokoškolské studenty, velká část objektu však stále slouží obchodu s chudobou.