V Keni probíhají rozsáhlé a také dosti krvavé protivládní protesty, které vede zejména mladá generace. Od středy 25. června při nich podle magazínu Deutsche Welle zahynulo nejméně 19 lidí a stovky byly zraněny. Podle Amnesty International je za většinu násilností odpovědná tamní policie.
Keňské úřady zároveň omezily svobodu médií zákazem přímých přenosů z protestů, což vyvolalo kritiku z řad obhájců lidských práv. Úřady posílají do věznic i aktivisty a influencery, ale i běžné lidi, kteří jen vyjadřují nesouhlas s vládou na internetu.
Jeden z nejznámějších místních influencerů byl podle neziskových organizací umučen k smrti na policejní stanici. Z Keni se i podle mladých studentů, které jsme s Bold News vyzpovídali, postupně stává autoritářská země.
Devatenáct obětí
V Keni propukly masivní protivládní protesty, které zaplavily ulice hlavního města Nairobi i dalších větších měst v zemi. Demonstrace, které začaly při příležitosti výročí loňských krvavých nepokojů, vede především mladá generace Z.
Od konce června při nich zemřelo už 19 lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Podle Amnesty International za většinou těchto úmrtí stojí policie.
Zákaz přenosů
Kromě brutalit bezpečnostních složek vyvolávají znepokojení i kroky keňských úřadů proti svobodě médií. Žurnalisté totiž dostali zákaz přímých přenosů z protestních akcí.
Kenya 🇰🇪 has witnessed massive protests pic.twitter.com/ERICOvaVpV
— African Hub (@AfricanHub_) June 25, 2025
Omezení, která okamžitě zkritizovaly organizace hájící lidská práva i svobodu tisku, mnozí označují za pokus zakrýt skutečný rozsah nepokojů i represí vůči obyvatelům.
Riskují za demokracii
K aktuálnímu dění v Keni se nám vyjádřila i devatenáctiletá studentka filozofie Mutanu, která v roce 2012 společně s rodinou uprchla do norského Osla, kde od té doby žije. "V Keni mám rodinu i přátele a vím, že to, co o demonstracích píší evropská média, je velmi umírněné. Obětí je mnohem víc, protesty jsou masivní a mladí lidé na nich riskují své životy. Jen kvůli naději na demokracii," vyjádřila se Mutanu pro Bold News.
Na demonstracích čelí násilí i novináři, kteří se stali terčem fyzických útoků ze strany policie. Podle Amnesty International nejde jen o jednotlivé excesy, ale o systematické potlačování svobody projevu, které se neomezuje jen na velká média. Do hledáčku bezpečnostních složek se dostávají i influenceři, blogeři nebo lidé, kteří na sociálních sítích kritizují vládu.
Smrt influencera
Jedním z příkladů je i aktivista a bloger Albert Ojwang, který veřejně obvinil jednoho vlivného policistu z korupce. Za to ho pak zavřeli a během věznění zemřel. Úřady nejprve tvrdily, že si zranění způsobil sám, ale teď už tři policisté čelí obvinění z vraždy, a i v důsledku toho protesty nabývají na intenzitě.
Napětí v zemi dál stoupá i kvůli zadržení programátorky Rose Njeriové. Ta vyvinula nástroj, který lidem umožňoval posílat e-maily svým poslancům s výzvou k zamítnutí kontroverzního daňového zákona, proti němuž byly protesty původně namířeny. Policie ji následně zadržela a obvinila z kybernetických trestných činů. Lidskoprávní organizace však tvrdí, že šlo především o snahu ji potrestat za její odpor vůči vládnímu systému.
Stejně jako u Ojwanga se ukazuje, že vládě vadí, když se někdo postaví proti ní. A nezáleží na tom, jestli jsou to lidé v ulicích, novináři nebo programátorka. Proto Amnesty International varuje, že se Keňa nebezpečně blíží k autoritářskému režimu. Prezident William Ruto, který ještě před rokem sliboval pomoc a změnu, proměnil Keňu v nedemokratickou zemi.