Gen Z


Generace Z je označení pro mladou generaci lidí narozených přibližně mezi lety 1997 a 2012. Tito jedinci jsou často popisováni jako digitálně zdatní, zapojení do aktuálních společenských otázek, multikulturní a otevření novým technologiím.  Jsou také známi svou snahou o vyvážení práce a osobního života, důrazem na udržitelnost a inkluzivitu ve společnosti.

Mladí v USA: Alkohol už ne, raději jointa

Kouříte marihuanu? Nebo snad raději pijete? Podle nejnovější studie Carnegie Mellon University ve Spojených státech poprvé v historii konzumuje na denní bázi více lidí marihuanu než alkohol. A tento trend táhnou převážně mladší ročníky.

Gen Z se kvůli své pověsti bojí o práci

Jakou si myslíte, že má generace Z u zaměstnavatelů pověst? Dvakrát dobrou ne. Vnímají ji jako línou s nedostatkem pracovní morálky i zkušeností. Samotní mladí si ovšem myslí, že pracovní návyky zvládají na jedničku.

Nová posedlost Gen Z? Videa z továren na módu

Víte, odkud pochází vaše oblečení? Sociální síť TikTok dobývají videa ze zákulisí výroby oblečení. Mladou generaci totiž zajímá, kde a jak byly módní kousky, které nosí, vyrobeny.

Kdo boduje u studentů? Nerudová a Turek

Volby do Evropského parlamentu by u studentů středních a vysokých škol vyhráli Starostové před Piráty a koalicí Přísahy a Motoristů sobě. Nejpopulárnějšími lídry jsou Danuše Nerudová a Filip Turek.

Kanada chystá rozpočet na míru pro Gen Z

Jak nalákat mladé voliče? Co pro ně zkusit vytvořit speciální rozpočet? S tímto nápadem přišla kanadská vláda v čele s premiérem Justinem Trudeauem. Z rozpočtu chce jeho kabinet financovat zejména dostupné bydlení pro mileniály a Gen Z a podporu dětí v mladých rodinách.

V čele gruzínských protestů stojí generace Z

V Gruzii se už týdny protestuje. A to proti kontroverznímu zákonu, který tento postsovětský stát, jenž usiluje o členství v Evropské unii, naopak přibližuje Rusku. V čele protestů jsou hlavně mladí lidé, kteří se nechtějí nechat připravit o svobodnou budoucnost.

Obavy z AI? To se generace Z netýká

Gen Z se bojí ledasčeho, umělá inteligence to ale není. Většina příslušníků této generace aktivně používá AI ve svém každodenním životě a je nadšená jejími možnostmi.

Gen Z je jiná i při výchově dětí. V čem?

Také si říkáte, že nikdy nebudete jako vaši rodiče? Je vcelku pravděpodobné, že si vaši rodiče říkali totéž. Včetně toho, že budou své dítě vychovávat jinak než jejich rodiče. Každá generace má totiž svá specifika a týká se to i výchovy.

Sex moc Čechy nebere. Ani ty mladé

Česká společnost se díky technologickým, politickým i sociálním tlakům za poslední dekádu rychle mění. Úplně ale za tu dobu chyběla data o tom, jak moc se mění sexuální chování Čechů. Teď to napravila studie CZECHSEX, jejiíž první výsledky zveřejnili 13. května pracovníci Národního ústavu duševního zdraví.

Mladí Američané mají strach z bezdomovectví

Nová studie odhaluje, jak se Američané generace Z i tamní mileniálové v příštích letech obávají finanční nejistoty. A mnozí z nich mají za to, že jim kvůli tomu hrozí bezdomovectví.

Kam cestuje Gen Z? Trend udávají TikTok videa

Jak si vybíráte dovolenou? Na nedávném veletrhu cestovního ruchu v Dubaji proběhla diskuse o tom, jakou roli hrají sociální média při rozhodování generace Z, do jaké destinace se její příslušníci vydají. A zdá se, že i tady vévodí TikTok.

Co se stane, když mi motivační dopis napíše AI

Nevíte si rady s motivačním dopisem nebo životopisem? Nevadí, od toho je tu umělá inteligence. Podle nejnovějšího průzkumu softwarového výrobce programu Canva, využívá až 45 % uchazečů o zaměstnání AI k vytvoření, aktualizaci nebo vylepšení svého životopisu.

Poslanci: Ke kratomu či HHC se už děti nedostanou

Poslanci v pátek schválili pravidla, podle kterých by se mělo řídit nakládání s látkami, jako je kratom nebo HHC, na českém trhu. Pokud budou schválena, tak bude zrušen nynější zákaz prodeje a držení těchto látek, který platí do konce roku.

Když se Gen Z přesune od displejů do ulic

Ti, co si o generaci Z mysleli, že její příslušníci jsou jen slabí, věčně nespokojení a líní tvorové, kteří nemají na práci nic jiného než sjíždět sociální sítě, se možná v posledních týdnech trochu diví. Mladí zoomeři vyšli do ulic a ukazují, že mají názor a že si za ním dokážou stát.

Proč se Gen Z shání po nudném telefonu

Smartphony už nebaví? Mnoho mladých příslušníků generace Z touží po větší ochraně soukromí a po klidu. Od toho je tady takzvaný nudný telefon. Sociální sítě, natož pak nějaké notifikace na něm člověka rozhodně rušit nebudou.

Mladí Britové se bouří proti zákazu kouření

Británie usiluje o úplný zákaz kouření, který by měl zasáhnout dnešní mladší generace. Britský premiér Rishi Sunak navrhuje, aby si nikdo, kdo je narozený po 1. lednu 2009, už nemohl v Británii legálně koupit tabák.

Nový sen Gen Z? Předčasný důchod

Práce od devíti do pěti? A to minimálně do 65 let? Pro většinu mladých je tohle noční můra. Je jim jasné, že by pak neměli dostatek volného času na to, aby se věnovali zálibám a koníčkům, které by je udržovaly při životě.

Proč mladí fandí Palestině

Konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hamás se věnuje kdekdo. Za své si téma vzali i studenti. A ti američtí dost radikálně. Protesty v kampusech tamních univerzit proti izraelské operaci v Gaze se aktuálně velmi vyostřují, zatýká při nich už i policie.

Čím se teď baví Gen Z? Vyšíváním

Na čem vyšíváte? Gen Z pozvedla řemeslo vyšívání na novou úroveň. Už to není jen “jednoduchý” způsob, jak zahnat nudu. Vyšívání se nyní bere jako další prostředek k seberealizaci a k udržitelnosti.

Generace Z se vrací k vinylům a CD. Proč?

Vrací se definitivně do módy klasické hudební nosiče? Podle studie, kterou provedla největší britská firma, jež vyrábí obaly vinylů, cédéček a kazet, poslouchá téměř 60 procent mladých lidí ve věku 18 až 24 let hudbu analogově, tedy právě na klasických nosičích.