Průzkum z Oxfordu: Čeho se Gen Z nejvíc bojí?

zdroj: Freepik

Generace mladých dospělých musí ve svém životě řešit mnohé výzvy, které se jejich rodičů v mládí netýkaly. Největším problémem pro ně podle průzkumu John Smith`s Center a Oxfordské univerzity každopádně je nedostatek financí, kvůli kterému se uchylují k alkoholu, cigaretám či drogám.

Jako velké téma vnímají také rostoucí vliv sociálních sítí či nárůst toxické maskulinity.

Bez optimismu

Příslušníci generace Z se v životě musí potýkat s mnohými výzvami, které jejich rodiče v mládí neřešili. Válka na Ukrajině, klimatická krize, covid či rychle se měnící digitální technologie.

To jsou fenomény, kvůli nimž mladí nevnímají budoucnost příliš optimisticky. Výzkumníci z John Smith Centre při Oxfordské univerzitě nyní zveřejnili unikátní studii, která se na obavy mladých lidí detailně zaměřila.

Proč je to důležité

Podle studie, kterou zveřejnil magazín The Boar, se mladí Britové od 16 do 29 let nejvíce obávají své finanční situace, která trápí až 37 procent respondentů. Nejistotě ohledně peněz podle autorů u mladých způsobuje větší náchylnost k pití alkoholu, kouření nebo konzumaci drog.

Dále se generace Z obává pracovních tlaků (23 procent) a nejistoty v zaměstnání (20 procent). Za těmito oblastmi následuje vliv sociálních médií (14 procent) a klimatických změn (10 procent).

Co se ještě dovíte

Průzkum také ukázal, že mladí lidé se ve velkém obávají stoupajícího významu sociálních sítí. Až 67 procent dotázaných by podpořilo zákaz jejich používání osobami mladšími 16 let. Tento postoj zřejmě souvisí s rostoucím povědomím o negativních dopadech sociálních sítí na duševní zdraví, stejně tak s nárůstem toxické maskulinity u mladých mužů.

Téměř 70 procent respondentů se domnívá, že toxická maskulinita se u mladých objevuje stále častěji. Oproti tomu 42 procent dotázaných uvedlo, že feminismus dosud způsobil víc škody než užitku.

Studie podle zveřejněných dat hodila vidle do nedávného zjištění britských výzkumníků, kteří tvrdí, že mezi mladými Brity jasně dominuje podpora autoritářské formy vlády před demokracií. Diktaturu podle aktuálního průzkumu podporuje pouze 27 procent mladých, zatímco demokracii vyjádřilo podporu 57 procent dotázaných.

A co mladí Češi?

Před dvěma lety se podobný průzkum uskutečnil pod hlavičkou UniCredit Bank i v Česku. Mladé dospělé do 26 let tehdy nejvíce trápila nedostupnost vlastního bydlení, nedostatek finančních prostředků na zaplacení nájmu či rostoucí inflace.

Kvůli těmto faktorům česká Gen Z podle výzkumníků oddaluje stěhování od rodičů. Obavy z budoucnosti jsou také důvodem, proč si až třetina mladých spoří na důchod.