Proč Gen Z dostává tak často padáka

zdroj: Freepik

Je s vámi váš šéf spokojen? Asi už jste i u nás četli o tom, že šéfové ztrácejí s generací Z často trpělivost. Mladí pracovníci totiž nesplňují jejich očekávání a jsou označováni za nepřipravené a neprofesionální.

Podle nejnovějšího amerického průzkumu jeden ze šesti šéfů váhá s přijímáním absolventů a někteří se tomu příští rok chtějí zcela vyhnout. Školy začínají na nepřipravenost svých studentů reagovat a zavádějí nové postupy, aby jim pomohly lépe se uplatnit na pracovním trhu.

Nezvládají práci

Roky si na ně stěžovali, nyní pohár trpělivosti přetekl. Řeč je o šéfech, kteří se zaměstnanci z generace Z definitivně končí.

Mladé pracovníky teď alespoň podle amerického magazínu Fortune rychle propouštějí, protože prý ani zdaleka nesplňují jejich očekávání. Absolventi Gen Z jsou podle jejich názoru „nepřipravení a neprofesionální“.

Absolventy? Už nikdy

Platforma Intelligent.com, která se zaměřuje na pomoc mladým profesionálům, aby se zorientovali na trhu práce, provedla průzkum mezi téměř 1 000 americkými manažery.

Po řadě problémů s nově přijatými mladými pracovníky jeden z šesti šéfů uvedl, že váhá, zda bude i v budoucnu znovu přijímat vysokoškolské absolventy. Jeden ze sedmi šéfů také přiznal, že se možná příští rok najímání čerstvých absolventů raději úplně vyhne.

Kde selhávají?

Polovina zaměstanavatelů uvedla jako hlavní důvod to, že mladým lidem chybí motivace či vlastní iniciativa. Šéfové také poukázali na neprofesionalitu, špatnou organizaci a slabé komunikační dovednosti generace Z.

Tři čtvrtiny společností, které se průzkumu zúčastnily, dále uvedly, že buď některé, nebo všechny jejich nedávné absolventské posily byly v určitém ohledu "neuspokojivé".

Nejsou připravení

Vedoucí pracovníci dále tvrdí, že se potýkají s konkrétními problémy nejnovější generace, a to včetně častých pozdních příchodů, nevhodného oblékání a používání jazyka neadekvátního pro pracovní prostředí.

A tak podle průzkumu víc než polovina náborových pracovníků dospěla k závěru, že vysokoškolští absolventi nejsou na pracovní trh zkrátka připraveni. Víc než 20 % HR manažerů navíc uvádí, že absolventi naprosto nezvládají pracovní zátěž.

Co na to školy?

Některé školy v USA si problém uvědomují, a tak začaly podnikat kroky ke zlepšení. Například Michigan State University učí studenty, jak vést networkingovou konverzaci včetně toho, jak rozpoznat signály, že druhá strana začíná ztrácet zájem a je čas rozhovor ukončit.

Jedna střední škola v Londýně zase testuje 12hodinový školní den, aby připravila žáky na dospělý pracovní život.