Turecké úřady v červnu zadržely jedenáct influencerů, kteří nelegálně propagovali hazard. Celkem bylo podle tureckého deníku Hurriyet Daily News vydáno devatenáct zatykačů, část podezřelých je ale v zahraničí. A jak influenceři hazard propagovali?
Prostě tím, že streamovali, jak otevírají takzvané loot boxy, tedy virtuální krabičky, které lze získat ve videohrách a obsahují náhodný herní obsah. No a tenhle "obsah" se pak dá za reálné peníze prodávat dál. V některých zemích jsou podobné "krabičky plné překvapení" zakázané, v Česku žádná regulace neexistuje.
Nelegální gambling
Turecká policie v červnu zadržela jedenáct influencerů, kteří podle vyšetřovatelů pod záminkou streamování herního obsahu propagovali hazard. Videa zveřejňovali na Instagramu, YouTubu, Twitchi nebo TikToku.
Místo obyčejného gamingu ale šlo o promo stránky, kde se otevírají takzvané loot boxy. Virtuální výhry z těchto “krabiček” pak směňovali za peníze. Jeden z influencerů si tak během jediné hry vydělal přes 4000 dolarů. V Turecku je ovšem gambling nelegální.
Zdroj rychlých peněz
Turečtí influenceři takto propagovali hlavně videohru s názvem Key Drop, kde se plní různé mise a odměnou jsou právě krabice s cenami.
No a influenceři na streamovaných videích otevírali digitální krabičky s odměnami před očima svých nadšených fanoušků, což jsou většinou děti a mladiství. Peníze za odměny z videohry se pak přes třetí strany převáděly na soukromé účty.
Motivace k hazardu
Prokuratura v Istanbulu vydala zatykače celkem na devatenáct lidí. Podezřelí podle ní na nelegální činnosti vydělávali a zároveň svým obsahem motivovali fanoušky k hazardu. Jedenáct z nich už skončilo ve vazbě, další dva byli mimo Istanbul a pět se jich podle všeho zdržuje v zahraničí.
Případ zapadá do většího tažení proti nelegálním sázkám a online hazardu. Turecko se snaží systém čistit už delší dobu. Na konci května v zemi třeba proběhla velká razie proti elektronické peněžence Papara, která podle vyšetřovatelů sloužila k praní peněz v rámci sázkařských sítí.
Regulace propagace
Propagace hazardu je zakázaná i v dalších zemích. V České republice je možné propagovat pouze legálně licencované provozovatele hazardních her, a i to podléhá přísným pravidlům daným zákonem o hazardních hrách. Loot boxy, které propagovali turečtí influenceři, však ani v České republice nijak regulované nejsou.
"Mechanismy loot boxů mohou hráče vystavit rizikům spojeným s hazardem, včetně závislosti a finančních problémů," říká pro Bold News vedoucí projektu E-Bezpečí a profesor Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký. "V některých evropských zemích jsou již loot boxy zakázané a o jejich regulaci se pokouší také Evropský parlament. Regulované by určitě měly být i v České republice,” dodává Kopecký.
Pod dohledem úřadů
Loot boxy jsou už zakázané třeba v Belgii, kde je úřady považují za formu nelegálního online sázení. Omezení zavedlo i Nizozemsko, Německo nebo některé americké státy. Kvůli praxi směňování obsahu lootboxů za reálné peníze se do podobných případů často zapojují finanční a technologické úřady, které sledují, jak přesně jsou výhry vypláceny a jakými kanály prostředky z tohoto druhu hazardu proudí.
Mnoho influencerů se do propagace podobného hazardu zapojuje i u nás. Jedním z nich je například účastník Like Housu a Clash of the Stars Marek “Datel” Valášek, který aktivně propaguje různá kasina. Paradoxem je, že on sám má několik exekucí. Youtuber Opat04 se pak kvůli propagaci kasin dokonce přestěhoval na Maltu, kde se z hazardních her odvádí pouze pětiprocentní daň a gambling tam není příliš regulovaný.