REKLAMA

Vondroušová si za trest může sama. Kauza ale ukazuje na rozbitý systém

ČTK / AP / Adam Hunger
REKLAMA
REKLAMA

Loni v prosinci zaklepala na dveře bytu tenistky Markéty Vondroušové dopingová komisařka Mezinárodní antidopingové organizace (WADA). Vzhledem k pozdním hodinám a obavám o své bezpečí ji však sportovkyně odmítla pustit dovnitř. Následovalo sedm měsíců nejistoty a čekání na trest za závažný prohřešek. Nakonec se naplnil ten nejhorší scénář v podobě čtyřletého zákazu činnosti.

Dvojí metr?

REKLAMA
REKLAMA

Vondroušová přitom nedopovala. V kariéře neměla jediný pozitivní nález a tři dny po incidentu odevzdala opět negativní vzorek. Nabízí se tak otázka, jestli Mezinárodní agentura pro bezúhonost tenisu (ITIA), která o trestu rozhodla, neměří tenistům a tenistkám tak trochu dvojím metrem.

Když měl totiž před dvěma lety dva pozitivní nálezy hvězdný Jannik Sinner, vyvázl jen s tříměsíčním flastrem. Neprošvihl přitom jediný grandslam, tedy žádný z nejvýznamnějších turnajů tenisové sezony. A nic proti Sinnerovi. Dokázal identifikovat, že se mu anabolický steroid clostebol dostal do těla z masti při masáži. Ale v porovnání s dalšími případy se člověk nemůže ubránit dojmu, že mu ITIA s několikaměsíčním trestem šla na ruku.

Rozdílné tresty

Jen měsíční trest dostala v roce 2024 bývalá ženská světová jednička Iga Świątek, když jí testy v krvi odhalily zakázanou látku trimetazidin, která se používá na léčbu srdce. S vyšetřovateli plně spolupracovala, k čemuž při trestu přihlédli. Když ale stejnou látku komisaři našli ten samý rok v těle talentované Nikoly Bartůňkové, dostala zpětně půlroční trest a do své obhajoby musela investovat několik milionů korun.

REKLAMA

Vondroušová vysvětlila, že ji zmátlo, když komisařka přišla mimo hodiny, ve kterých tenistka uvedla, že je pro kontrolu dostupná. I na to ale mají komisaři právo. Ze strany Vondroušové se tak jedná o fatální neznalost pravidel. Podle svých slov si tenistka vzpomněla i na neštěstí Petry Kvitové, kterou před necelými deseti lety napadl a pobodal muž přímo u ní doma v Prostějově.

Těžká situace

Vondroušová si od svého slavného wimbledonského titulu v roce 2023 prošla několika těžkými zraněními. Když už to vypadalo, že je stoprocentně fit a bude se moct vrátit mezi světovou špičku, vždy jí opět zbrzdily zdravotní problémy. Když k tomu přičteme i turbulence v osobním životě a fakt, že tenistky jsou možná nejčastějším terčem urážek i vyhrožování od naštvaných sázkařů, tak jednorázové selhání už není tak nepochopitelné. I když omluvit se to samozřejmě nedá.

Čtyřletý zákaz činnosti pro Markétu Vondroušovou tak vypadá jako exemplární trest, který může 27leté tenistce i předčasně ukončit kariéru. A to je i jádro celého problému. Systém, který přijme vysvětlení u těch největších hvězd, ale jinak rozdává ty nejtvrdší tresty bez přihlédnutí ke kontextu, je rozbitý.

Podpora od soupeřek

Podobně to vidí i spousta jejích soupeřek. Vondroušová se okamžitě po oznámení trestu dočkala obrovské vlny podpory a soucitu. Ozvala se například aktuální česká jednička Linda Nosková. A velký ohlas přišel i ze světa. Třeba od hvězdné Američanky Coco Gauff nebo tunisanky Ons Jabeur, kterou Češka porazila ve finále při svém wimbledonském triumfu. „Respektuji boj za čistý sport. Taky ale věřím ve zdravý rozum. Čtyři roky jsou kruté a těžko k pochopení,“ napsala pak na svůj Instagram česká dvojka Karolína Muchová. A v tom je tak nějak všechno. 

REKLAMA
REKLAMA
Přečti si víc
REKLAMA
REKLAMA