Biden a Trump? Opakované finále je o krok blíž

zdroj: Midjourney.com a Canva.com

Americké primárky jsou už prakticky rozhodnuté. Vítězně z nich vyjdou současný prezident Joe Biden a bývalý prezident Donald Trump. Ameriku tedy čeká souboj, který si opravdu nepřála vidět znovu. Nic ale není definitivní.

Oba politiky mohou zastavit “nevolební problémy”. U Bidena je to pokročilý věk a nepopularita, u Trumpa především problémy se zákonem.

Biden vs. Trump, díl druhý

Volební superúterý bývá v rámci amerických prezidentských primárek klíčovým momentem. V jednom dni se koná několik primárek v různých státech, rozděluje se velký počet delegátů.

Letos bylo superúterý nudné, primárky jsou u demokratů i republikánů prakticky rozhodnuté. Joe Biden a Donald Trump získali většinu delegátů svých stran, oba pohodlně směřují k vítězství v primárkách. Čeká nás tak odveta století.

Trump ovládá Republikánskou stranu

Dominanci Donalda Trumpa v rámci Republikánské strany potvrzují až nečekaně slabé volební výsledky jeho momentálně jediné vyzyvatelky Nikky Haleyové. Ta ale v souboji nadále zůstává, protože u Trumpa člověk nikdy neví.

Bývalý prezident čelí řadě právních problémů, Haleyová je tak odhodlaná vydržet až do konce. Trump totiž nakonec nemusí být kvůli svým kauzám k volbám připuštěn.

Neoblíbený Biden nemá vyzyvatele

Stejná situace panuje u demokratů, politicky nyní v rámci Demokratické strany nelze porazit ani prezidenta Bidena. V demokratických primárkách se mu nepostavil žádný relevantní vyzyvatel.

To ale neznamená, že Biden nečelí problémům. V průzkumech s Trumpem prohrává, jeho popularita u Američanů je velmi slabá. Voličům vadí především jeho pokročilý věk, většina Američanů by ho raději viděla už v důchodu než v Bílém domě. S Trumpem si ale nemají co vyčítat. Bidenovi je 81 a Trumpovi 77.

Tvrdé jádro nestačí

K samotnému vítězství ve volbách ale nestačí mít podporu pouze ve své straně. Trump i Biden budou muset oslovit i nerozhodnuté voliče.

To může být problém především pro Trumpa, který svou agresivní rétorikou významně utvrzuje tvrdé jádro, odrazuje ale umírněnější voliče. Jeho tým by se měl poučit z prohry v roce 2020, kdy mu sázka na radikální postoje přinesla prohru.

Rozhodnou Afroameričané či muslimové?

Větší potenciál dát dohromady pestrou koalici voličů má Biden. I ten ale čelí nepříjemným a nečekaným problémům. Oproti předchozím kandidátům své strany bude muset mnohem víc bojovat o mladé Afroameričany, ale také americké muslimy.

Ti se v posledních týdnech bouří proti situaci v Gaze, po prezidentu Bidenovi chtějí razantní změnu vstřícného postoje vůči Izraeli. Biden od nich dokonce dostal nelichotivou přezdívku Genocide Joe.

Připomínat jim tedy bude muset fakt, že alternativou je Donald Trump, který bývá označován za nejvíce proizraelského amerického prezidenta novodobé historie.