Zemřel papež, který změnil vnímání církve ve společnosti. František mluvil o duševním zdraví, osamělosti, rovnosti i klimatické krizi. Říkal, že víra není jen pro dokonalé a že každý má svou hodnotu. Jako první zapojil ženy do vedení církve, otevřel téma LGBT a snažil se oslovit i nevěřící.
Mladí Češi, se kterými jsme mluvili, ho obdivovali a obávají se, aby jeho nástupce nebyl příliš konzervativní a neustoupil zase o krok zpět.
Otevřeně a s láskou
Papež František zemřel na Velikonoce 21. dubna. A komentátoři hned začali mluvit o tom, že změnil vnímání církve ve společnosti. Jak? Oslovil i lidi, kteří se církvi vyhýbali.
Mluvil o psychickém zdraví, sociálních nerovnostech, klimatu i lásce. Říkal, že Bůh miluje každého, bez ohledu na sexuální orientaci. Do vedení přizval ženy a otevřel témata, která byla dlouho v církvi tabu. Tím ji přiblížil všem, včetně mladých lidí.
Oblíbený mezi mladými
Třiadvacetiletá Antonie Moravcová studuje teologii na Katolické teologické fakultě. Je evangelička a zkoumání náboženství je jejím koníčkem.
“František byl velmi sympatický. Vyjadřoval se k relevantním věcem jako LGBT, ekologie či válka v Gaze. Mně osobně se velmi líbil a mám strach z toho, kdo bude nový papež a jak se bude angažovat v téhle kulturní válce, která na Západě probíhá,” říká Antonie pro BoldNews.
Změna vnímání
I samotní představitelé křesťanské církve mají za to, že cesta "zpět" by byla jen na škodu. “František byl zkrátka velmi otevřený všem a znamenal změnu pro vnímání církve. Nechci vůbec spekulovat, kdo bude jeho nástupcem, ale ať to bude kdokoliv, bude mít jedndoušší cestu i k nevěřícím," říká tiskový mluvčí Olomouckého arcibiskupství Jiří Gačka.
"Myslím si, že by bylo jen na škodu, kdyby jeho nástupce nepokračoval ve stylu komunikace jako František a vrátil se zpět k té klasické konzervativní církvi,” dodává.
Cool týpek
Třiadvacetiletý Michal Nenička z Prahy pracuje jako kadeřník a je součástí LGBT komunity, o politiku ani církev se nijak aktivně nezajímá, přesto papeže Františka vnímal velmi pozitivně.
“Upřímně mi jsou tyhle náboženský věci tak trochu ukradený. Ale Papež na mě působil jako cool týpek," konstatuje Michal. "Přišlo mi, že rozumí i mladým lidem. A nemá nic proti LGBT. Předtím jsem přitom církev měl zakořeněnou jako největšího hatera LGBT komunity,” dodal pro BoldNews.
Virální projev
František už v roce 2013 odpověděl na otázku ohledně homosexuálních věřících slovy: „Kdo jsem já, abych soudil?“ A pak dodal, že každý má právo na rodinu, bezpečí a respekt. V roce 2023 pak Vatikán oficiálně povolil žehnání stejnopohlavním párům mimo liturgický rámec a uznal, že i jejich vztah má duchovní rozměr.
František byl také prvním papežem, který mluvi přímo k mladým lidem. Například na Světových dnech mládeže v Lisabonu v roce 2023 hovořil o úzkostech, tlaku na výkon i osamělosti.
Zmínil, že každý má svou hodnotu, i když se necítí být dost dobrý. Láska podle něj není podmíněná výkonem a víra není jen pro ty, kteří jsou bezchybní. Jeho projev se šířil po sítích a bouchnul na Instagramu i TikToku. Obdivovali ho desítky lidí.
Více žen v církvi
František navíc myslel i na ženy a chtěl, aby byly součástí církve. Dával jim možnost aktivně se zapojit na jejím fungování i řízení. Přizval je do papežských komisí a uděloval jim oficiálně role lektorek a katechetek.
V roce 2021 navíc jmenoval poprvé v historii ženu, konkrétně Nathalii Becquartovou, do vedení synody, kde má stejná hlasovací práva jako muži.