Práce jen čtyři dny v týdnu? Kvůli AI to asi bude nutné

zdroj: Gencraft.com

Líbilo by se vám pracovat jen čtyři dny v týdnu a brát stejný plat? Vypadá to, že rozmach AI mění tempo práce a za čtyři pracovní dny zaměstnanec běžně zvládne to, co dříve zvládal za pět.

Pro zavedení čtyřdenního pracovního týdne je většina českých zaměstnanců a proti nejsou ani zaměstnavatelé. AI pomůže s texty, grafikou a navíc poradí. Kdo se s ní tedy naučí rychle spolupracovat, může brzy získat víc volna a času pro sebe.

AI nám prodlouží víkendy

Pandemie covidu 19 dramaticky změnila pohled na home office, aktuální rozmach umělé inteligence zase mění tempo práce. Čtyřdenní pracovní týden navíc není v Evropě novinkou.

Mnoho firem ze Spojeného království, Islandu či Portugalska ho už praktikuje. Brzy se ho tedy určitě dočkají i čeští zaměstnanci. A to právě díky AI.

Win-win řešení

Jak vyplynulo z loňského průzkumu poradenské skupiny Moore Czech Republic, bezmála polovina českých zaměstnanců by určitě souhlasila se zavedením čtyřdenního pracovního týdne, dalších zhruba 28 procent uvádí, že by byla “spíše pro”.

Proti není ani velké množství zaměstnavatelů. Jejich motivací je zase zaujmout nové zaměstnance a zvýšit loajalitu těch stávajících.

Třídenní víkend

A i prognózy jejich přání hrají do karet. BBC se například odkazuje na studii londýnského think tanku Tech.co, podle níž bude víc než čtvrtina Britů a Američanů už za deset let pracovat jen čtyři dny v týdnu.

Umožnit to má právě plošné zavedení umělé inteligence do firem, které milionům lidí zkrátí týdenní pracovní dobu ze 40 hodin na pouhých 32.

AI nemusí být hrozba

Zaměstnancům to umožní lépe vybalancovat pracovní a osobní život, snížit pracovní stres a někomu pomoci i s psychickými potížemi. Produktivita by se přitom ani po snížení počtu odpracovaných hodin neměla měnit.

“Umělá inteligence nám pomáhá dosáhnout vyšší efektivity, díky čemuž můžeme věnovat čas jiným pracovním činnostem. Dnes se už poměrně často mluví o čtyřdenním pracovním týdnu. Do budoucna možná bude umělá inteligence právě tím impulzem, který nám pomůže práci za čtyři dny stihnout,” řekl v rozhovoru pro český Fobes generální ředitel personální společnosti Randstad Česká republika Martin Jánský.

Podle něj je třeba se na umělou inteligenci dívat spíš jako na příležitost než hrozbu, která by nám měla vzít práci.

Spolupracujme, nebojujme

Tento názor tak mírní obavy, že transformační technologie, které ztělesňuje například ChatGPT společnosti OpenAI nebo chatbot Bard firmy Google, způsobí rozsáhlé propouštění. Tato takzvaná generativní AI je totiž schopna vytvářet texty, obrázky a další média na základě zadání.

Podle jednoduchých pokynů zvládne také generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii. Díky obrovskému množství dat se podobně jako člověk učí, jak odpovídat na podněty uživatelů.

Valnou většinu zaměstnanců doposud ovšem není schopna plně nahradit. Na druhou stranu jako takzvaného pomocníka či kopilota ji používají mimo jiné už i programátoři či novináři. Zde je třeba dodat, že u tohoto článku umělá inteligence neasistovala. Vygenerovala ale průvodní obrázek.