Od vítězství Donalda Trumpa nad demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou uplynuly dva měsíce. Jeho administrativa a taky jeho pravá ruka Elon Musk naznačují, kudy se Trump ve svém druhém volebním období vydá.
Docela jasné jsou prozatím alespoň rozbory volebních výsledků, které s odstupem času ukazují, jaké příčiny k Trumpovu druhému vítězství vedly. Jedním z těch hlavních je odliv mladých voličů od demokratů a jejich příklon právě k Donaldu Trumpovi.
Mladí, kteří nepřišli
Americká média na sklonku roku 2024 rozebírala, co zapříčinilo druhé vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Jak připomíná The Progressive Magazine, volební místnosti v USA zaznamenaly poměrně vysokou volební účast.
V menší míře se však k volbám vydala jedna důležitá voličská skupina. Mladí lidé. A právě to zřejmě k výhře republikánů zásadním způsobem přispělo.
Nespokojení mladí muži
Podle dat Centra pro informace a výzkum občanského vzdělávání a angažovanosti (CIRCLE) se volební účast v nejmladší věkové kategorii oproti volbám z roku 2020 snížila o 10 až 12 procent.
A tohle číslo se přibližně shoduje s nárůstem hlasů mladých Američanů ve prospěch Trumpa. Zatímco před čtyřmi lety zvítězil Joe Biden u mladých bílých mužů o 15 procent, letos se karty obrátily. Republikánský kandidát u této skupiny získal o celých 28 procent hlasů víc.
Klíčoví influenceři
Donald Trump v závěrečné fázi kampaně sázel právě na mladé bílé muže, kteří se cítí nespokojení se současnou společenskou situací. Aktuální data ukazují, že se mu tato sázka vyplatila, zatímco kampaň jeho demokratické soupeřky u mladých lidí naopak selhala. Trumpovi zřejmě pomohlo také zapojení výrazných osobností z řad konzervativních influencerů, jako je Adin Rosse, Theo Von nebo Joe Rogan, kteří mu během volební noci gratulovali přímo na pódiu.
„Mladí bílí muži jsou stále konzervativnější, což je opravdu alarmující trend. Je snadné odmítnout to jako trend sociálních médií. Všechny ty věci, které z toho vycházejí, nám mohou připadat tak trochu hloupé, ale mají velmi zásadní důsledky,“ uvedla pro Progressive Magazine organizátorka Gen Z akcí Miranda Rectorová z Connecticutu.
Demokraté se odcizili
Podle Rectorové byly kampaně Demokratické strany v posledních letech obecně pr mladou voličskou skupinu málo výrazné. Demokraté navíc podle ní necílili na potřeby a zájmy mladých lidí, a to včetně liberálních a progresivních voličů, což se odrazilo na nižším počtu hlasů pro Harrisovou.
„Hlasy mladých lidí braly obě hlavní strany jako samozřejmost, ale konkrétně demokraté měli vědět, že mladé v kampani nemají úplně ignorovat,“ dodala Rectorová.
Harrisová to netrefila
Data z volebních výsledků ukazují, že demokratická kandidátka svoji kampaň soustředila až moc na skupinu bílých voliček ve středním věku namísto toho, aby se zaměřila na získávání podpory u mladých progresivních voličů. Nakonec se ukázalo, že Harrisová zacílila na voličskou skupinu, která už byla rozhodnutá jinak. Bílé ženy oproti roku 2020 v mnohem větší míře nakonec upřednostnily Trumpa.
Republikáni se naopak během kampaně snažili vytvořit jakousi „kulturní válku“ a vyvolávali strach z plánů jejich protikandidátky. Jejich cílem bylo zároveň odvést pozornost od republikánských plánů, které se demokratům nezamlouvají, mezi něž patří snižování daní pro bohaté či oklešťování zdravotní péče, sociálního zabezpečení a vzdělávacího systému.
Donald Trump se do Bílého domu vrací poté, co se mu v prezidentských volbách podařilo získat na svou stranu všechny klíčové státy. V celkovém součtu získal více než 77 milionů hlasů, což je o celé dva miliony víc, než obdržela demokratická kandidátka Kamala Harrisová.