Proč za Ukrajinu bojuje přední ruský neonacista

zdroj: Profimedia

Na straně Ukrajiny bojují i Rusové, to je poměrně známá věc. Méně známý je u nás fakt, že proti Rusku válčí i Denis Kapustin, jehož pravé jméno zní podle serveru Politico Denis Nikitin.

Jde o známého ruského neonacistu. S Ukrajinou má sice společného nepřítele, konkrétně Vladimira Putina, ale evropský magazín popisuje, jak by tento extrémista mohl kyjevskému režimu srazit vaz.

Společně proti Putinovi

Ukrajina už více než rok tiše podporuje Denise Nikitina, známého krajně pravicového neonacistu, který stojí v čele takzvaného Ruského dobrovolnického sboru. Jde o největší ze tří protikremelských ruských milic bojujících na straně Ukrajiny.

Nikitin se snaží podrývat Putinovu autoritu a vyzývá také ostatní Rusy, aby proti Kremlu povstali. Role Nikitina může podle serveru Politico Ukrajině nakonec spíš uškodit. Proč?

Kdo je Denis Nikitin?

Osmatřicetiletý Denis Nikitin, který vystupuje také pod jménem Denis Kapustin nebo pod pseudonymem Rex, je bývalý bojovník smíšených bojových umění s vazbami na západní neonacisty a bělošské nacionalisty.

Jde o notoricky známého ruského neonacistu, který založil značku oblečení White Rex, oblíbenou mezi neonacistickými kluby zápasů MMA.

Nepřítel mého nepřítele je… Kdo?

Ukrajina je prozatím podle magazínu Politico ochotna považovat neonacistu Nikitina za spojence. Alespoň v určité formě. Bere ho jako ruského militanta, který letos a už i minulý rok vedl efektní polovojenské nájezdy do Ruska z ukrajinského území.

A protože mají Ukrajina i Nikitinova jednotka společného nepřítele, konrétně Vladimira Putina, snaží se, ovšem ve vší tajnosti, kooperovat.

Proč je tohle spojení riziko

Z této podivné spolupráce samozřejmě pramení jistá rizika. Například německé úřady tvrdí, že Denis Nikitin je „jedním z nejvlivnějších neonacistických aktivistů“ na evropském kontinentu.

Což se akorát hodí ruským propagandistům, kteří se snaží zaobalit svou vražednou invazi na Ukrajinu jako pokus o „denacifikaci“ Kyjeva. Ruská státní média navíc s potěšením poukazují na Nikitinův původ jako krajně pravicového fotbalového chuligána, čímž ještě více posilují svou záminku k válce.

Denacifikace Ukrajiny?

Obecně je podle magazínu Politico jasné, že neustálé pokusy Moskvy připodobňovat invazi na Ukrajinu k boji proti nacismu vyznívají naprázdno. Nejenže je ukrajinský prezident žid, ale krajně pravicové extremistické strany mají v tamní národní politice zanedbatelnou podporu.

V roce 2022 navíc německá zpravodajská služba BND uvedla, že ruská armáda ve svých řadách s otevřenou náručí uvítala neonacistické skupiny, čímž se „údajný důvod války, takzvaná denacifikace Ukrajiny, stal absurdním“.

Nic z toho však Rusům nezabrání v tom, aby ignorovali nacisty ve svých řadách a zaměřili se na Nikitina, který má úzké vazby s neonacisty a otevřeně se hlásí k monoetnickému ruskému státu.

A co na to Nikitin?

Sám Nikitin se už k podobným nařčením vyjádřil „Přemýšlejte o ‚hodném, zlém a ošklivém‘,“ vzpomněl na slavný italský western ze 60. let.

„Předtím jste měli v kovbojských filmech jen dobré a zlé hochy oblečené v černém. A pak přišel Clint Eastwood, který je oblečený v černém a bojuje za dobro,“ říká. Sám sebe totiž celkem nepřekvapivě považuje v rusko-ukrajinském konfliktu za kladného hrdinu.