Promluvili pro BoldNews: I v Rusku jsou mladí proti válce

V ulicích Moskvy najdete spíš demonstrace prokremelské mládeže, zdroj: Yuri KADOBNOV / AFP / AFP / Profimedia

Mnoho mladých Rusů válku na Ukrajině nepodporuje, ale strach z vězení, ztráty práce nebo odvlečení na frontu jim brání to veřejně říct. V rozhovoru pro BoldNews to popsaly dvě mladé ženy z Petrohradu a Moskvy, které dodávají, že i známé osobnosti v Rusku často podporují režim jen ze strachu.

Propaganda ovlivňuje jejich každodenní život, cestování na Západ je téměř nemožné a za sebemenší projev nesouhlasu jim hrozí ztráta práce, vězení nebo nucené práce. Přesto si mnozí mladí lidé v soukromí uchovávají jasný názor a mnoho z nich válku odmítá.

Mlčení a strach

V evropských médiích to často vypadá, že Rusové válku na Ukrajině jednotně podporují. Realita je ale jiná. Mnoho mladých lidí ve velkých městech je proti.

Jen o tom nemůžou mluvit. Bojí se zadržení. Stejně jsou na tom i sportovci a herci. Vyzpovídali jsme dvě mladé Rusky, které nám sdělily, co si o válce myslí.

Jako v kleci

V Rusku vládne tuhý režim, v němž lidé nemohou svobodně projevovat své názory, demonstrovat ani cestovat. Přímé lety do Evropy dnes už fungují jen do Srbska, které je Rusku nakloněné.

Za veřejný odpor proti válce hrozí v Rusku pokuty, vězení až na 15 let nebo nucené práce. Stačí nápis na tričku nebo sdílení příspěvku na sociálních sítích.

Nemůžeme mluvit

Marii je pětadvacet let a celý život strávila v Petrohradě. V roce 2022, těsně před začátkem války na Ukrajině, jsme se potkaly v Egyptě. Od té doby jsme ve spojení.

„Připadá mi, že evropská média se snaží ukázat, jak všichni Rusové válku podporují. Ale tak to není. Mladí lidé v Rusku s ní víc nesouhlasí, než souhlasí, ale nemohou to říct veřejně,“ popisuje pro BoldNews.

Marie má obavy i z toho, že něco sděluje do českých nmédií. „Kdyby se mě někdo zeptal na kameru, taky bych řekla, že to na Ukrajině je speciální vojenská operace. Jinak bych mohla přijít o práci, mohli by mě zavřít. Ale moje odpověď je jasná. S válkou nesouhlasím. Putinovi zkrátka ruplo v palici a neví, jaké území dřív obsadit.“

Největší hrozba? Odvod

Život v Rusku se podle Marie v běžném provozu příliš nezměnil. Obchody fungují, lidé chodí do práce, kulturní život běží dál. Největší strach teď mají o své partnery, kteří mohou být kdykoliv povolaní do války.

„To je teď největší hrozba. Jinak se žije pořád normálně. Ale nikdy nevíte, kdy vás můžou odvést. Prostě tím vším trpí normální lidi,“ dodává.

Dusí i slavné

Podobnou zkušenost popisuje i sedmadvacetiletá Jevgenija z Moskvy. „Evropa mi chybí. Mám přátele v několika evropských zemích, ale teď za nimi nemůžu,“ postěžovala si Jevgenija.

S válkou nesouhlasí a nelíbí se jí ani to, jak silná v Rusku funguje propaganda. „I oblíbení herci a sportovci říkají, co musí, a na veřejnosti podporují válku. Ale nemyslím si, že by to bylo z jejich hlavy. Zkrátka nemají na výběr. Buď to podpoří nebo skončí.“

Čemu věřit?

Jevgenija sleduje pravidelně přes VPN zprávy z evropských médií. „V ruských zprávách je všechno úplně jinak. Člověk je pak v rozpacích, čemu věřit. Ale vím, že nechci válku. Chci normálně žít a cestovat.“

Podle ní není žádná strana v konfliktu úplně nevinná, ale ze strany Ruska je vina větší. „Putin je magor. To si myslí spousta lidí. Jen to nesmějí říct,” zakončila mladá Ruska.