Jaký největší dárek můžete jako dívka dostat v Arménii k osmnáctinám? Není to ani auto, nejsou to ani peníze, ale plastika nosu. V zemi, kde velké nosy symbolizovaly hrdost a sílu, chodí většina mladých dívek na rhinoplastiku. Je to totiž tamní ideál krásy, což si uvědomují i rodiny, které si často na plastiky svých potomků berou půjčky.
Trend podporují i influenceři, kteří na sociálních sítích ukazují své proměny a šíří myšlenku, že bez upraveného nosu to není dneska v Arménii "in".
Nos jako dárek
V některých zemích dostanete k osmnáctinám auto nebo finance na start do života. V Arménii je tradičním dárkem plastika nosu. Tedy alespoň pro dívky, ale nejen pro ně.
Velké nosy Arménů přitom bývaly symbolem národní hrdosti a jedinečnosti, na které místní dlouho pěli chválu. Dnes však čím dál tím víc lidí touží po jejich změně. Rodiny si dokonce půjčují na to, aby mohly svým dcerám nový nos dopřát.
Až mi bude 18, jdu
V centru Jerevanu si člověk rychle všimne, že plastika nosu je tu skoro samozřejmostí. Místní kliniky mají plno na měsíce dopředu a tento zákrok tvoří až 70 % všech estetických operací.
“Tady to je prostě takový standard. Také chci jít na plastiku, až mi bude 18. My Arménci máme prostě velké nosy,” vysvětluje pro Bold News šestnáctiletá studentka Mery Hovespayan, se kterou jsme se v Arménii setkali na naší cestě na začátku května.
Tlak na krásu
Podle webu Eurasianet začíná většina pacientek uvažovat o plastice nosu už v pubertě. V osmnácti pak často dostanou operaci jako dárek.
„Lidé si myslí, že pokud si nenecháš opravit nos, nepečuješ o sebe dostatečně. A dívky zase věří, že budou víc přijímané, když budou vypadat určitým způsobem,“ říká arménský plastický chirurg Vrej Babayan. V rozhovoru pro Eurasianet dodal, že i díky tomu je většina jeho klientely mladší třiceti let.
Plastika místo věna
Vrej Babayan také popsal, že nejčastějším důvodem, proč mladé ženy přicházejí na rhinoplastiku, je touha přiblížit se představě ideálu krásy. Chtějí zapadnout a zejména mít jistotu, že se vdají. V zemi totiž panuje pověra, že s velkým nosem je nikdo nebude chtít.
Mnoho dívek tak k osmnáctinám dostává jako dárek právě plastiku nosu. Některé dokonce i dřív. V kavkazské zemi to zkrátka představuje vstup do dospělosti. “Znám několik rodin, které si dokonce vzaly půjčku, aby své dceři dopřály plastiku nosu. A to ho ani neměla veliký," říká pro Bold News Hrach Hunyani, pracovník neziskové organizace Armenian Progressive Youth, se kterým jsme se v Arménii bavili o standardech mladých lidí v zemi. "Mně osobně se to teda moc nelíbí, ale je to takový standard.”
Estetický nedostatek?
V Arménii má ale tvar nosu hlubší kontext. Výrazný profil s velkým nosem byl po staletí vnímán jako součást identity. Objevuje se v arménském výtvarném umění, v literatuře i v podobě bust politiků i básníků. Byl považován za znak síly, důstojnosti a důvěryhodnosti. Dnes je ale čím dál častěji brán jako něco, co je potřeba opravit.
Popularitě plastik nosu kromě jiného přidávají i místní influenceři, kteří na sítích sdílí své "před a po". Kliniky s nimi také často spolupracují. “Když nemáš opravený nos, znamená to, že o sebe dostatečně nepečuješ a nechceš vypadat hezky,” dodala pro Bold News Mery Hovespayan.