Robert Kennedy mladší jako “bizár vzadu”

zdroj: Profimedia.cz

Černý kůň amerických voleb? Robert Kennedy mladší, který se rozhodl v prezidentských volbách v roce 2024 kandidovat samostatně, už nepřidělává vrásky jen demokratům, ale také republikánům.

Z pozice třetího nezávislého kandidáta má totiž Kennedy potenciál odčerpat část voličů Bidena i Trumpa. Poslední průzkumy ukazují, že by na Kennedyho kandidaturu mohl více doplatit Donald Trump.

Prezidentem nejspíš nebude, ale…

Robert Kennedy mladší má prakticky nulovou šanci stát se americkým prezidentem. Přesto může v blížících se prezidentských volbách sehrát důležitou roli. Díky své “protestní kandidatuře” má šanci odebrat hlasy kandidátům jak Demokratické, tak Republikánské strany, a prakticky tak rozhodnout o vítězi voleb.

U demokratů nepochodil

Kennedy mladší je synem senátora a v roce 1968 tragicky zavražděného prezidentského kandidáta Roberta Kennedyho a zároveň synovcem býžvalého prezidenta Johna F. Kennedyho. Nejprve vstoupil do demokratických primárek, ve kterých se počítá s pohodlným vítězstvím dosavadního prezidenta Joea Bidena. Kennedy se za ním v průzkumech umisťoval na druhém místě, pochopil ale, že na ovládnutí primárek nemá dostatečnou sílu ani podporu.

Republikáni ho měli rádi, když štěpil demokraty

Díky svým kontroverzním názorům získal Kennedy pozornost médií i některých významných sponzorů. Určité sympatie k němu chová například Elon Musk. Kennedy se proto po opuštění demokratických primárek rozhodl pro celkem logický krok, kandidovat bude jako nezávislý. To se však přestalo líbit republikánům, kteří Kennedyho podporovali v rámci vnitřního boje, který se kvůli Kennedyho kandidatuře odehrával v Demokratické straně.

Obere Trumpa o vítězství?

Samostatnou kandidaturou Kennedy uškodí nejen Bidenovi, ale také vítězi republikánských primárek. Ty by podle průzkumů měl s přehledem vyhrát Donald Trump. Průzkum pro deník USA Today ukázal, že by Kennedy mohl získat až 13 % hlasů, čímž by především poškodil právě Trumpa.

Polonahý dezinformátor proti všem

Kennedy si je vědom toho, že svou kandidaturou odčerpá voliče obou velkých stran. To je ostatně jeho cílem, kritizuje Bidena i Trumpa. Chce voličům nabídnout alternativu, po které řada z nich volá. Otázkou je, zda Kennedy není “alternativní” až moc. Nejvíc zatím proslul šířením dezinformací o covidu-19 a focením “nahoře bez”. Rozhodně není smířlivým kandidátem s “kennedyovským potenciálem” dát dohromady rozdělenou americkou společnost.