Protože 1. máj byl a ještě pro někoho je hlavně svátkem práce, pojďme si připomenout, jak na tom s prací vlastně jsme. Popravdě, Češi jsou hlavně čím dál méně spokojení se svými platy. Podle průzkumu společnosti Alma Career je se svým příjmem spokojených jen 32 % lidí.
Víc než polovina zaměstnanců se cítí finančně nedoceněná a mnozí by si přáli přidat. Nespokojenost pociťují i mladí lidé.
Redakce BoldNews se dotázala dvaceti zástupců generace Z. A i tito mladí lidé by si přáli vyšší plat. Řada z nich dokonce přiznává, že s nástupními platy se dneska v Praze nedá vyžít. Podle průzkumu si téměř 15 % lidí v Česku aktivně hledá novou práci. Ti, kteří to nedělají a jsou ve své práci nespokojení, se bojí nejistoty.
Nespokojení zaměstnanci
Průzkum společnosti Alma Career, která v Česku provozuje platový portál Platy.cz, ukazuje, že jen 32 % Čechů je spokojena se svým platem.
Zbytek buď otevřeně přiznává nespokojenost, nebo je na hraně a není se svým výdělkem ani spokojený, ani nespokojený. Více než polovina lidí se cítí finančně nedoceněná a uvažuje o změně práce.
Zvyšte nám to o dvacet
Češi si na platy sice stěžují, ale jen zlomek znich se dokope k tomu, aby šel a práci změnil. Z průzkumu ještě vyplývá, že méně spokojené se svými platy jsou ženy a s přibývajícím věkem spokojenost s příjmem klesá.
Většina zaměstnanců by si přála zvýšení platu o 20 procent. My jsme se zeptali zástupců generace Z, jak to mají oni.
Je to výsměch
Vyzpovídali jsme dvacet pracujících zástupců generace Z ve věku 20 až 25 let a zeptali jsme se jich, jak jsou spokojeni se svými platy.
Šestnáct z dvaceti dotázaných si myslí, že jejich plat je nedostatečný. Pouze čtyři z nich, pracující v IT, marketingu nebo designu, si myslí, že jsou za svoji práci dostatečně ohodnoceni. Ostatní by si přáli víc. “Přijde mi, že platy, které se kolikrát nabízí absolventům, jsou absolutní výsměch," říkiá pro BoldNews čtyřiadvacetiletá studentka humanitních věd Dita Vítová.
Nedůstojný plat
Podle Dity nemá absolvent v hlavním městě s nástupním platem šanci přežít. "V Praze už dneska prostě nejde vyžít s 35 tisíci. Ceny neustále rostou a platy nic. Mladí lidé v Praze musí bydlet ve spolubydlení. Dovolit si vlastní byt s normálním platem rozhodně nejde. Štve mě to,” dodala s tím, že minimální důstojný plat pro žití v Praze je pro ní 50 tisíc.
“Celý život jsem chtěla studovat sociální práci a pomáhat mladým lidem. To taky dělám, ale už teď vím, že práci v takových podmínkách nikdy nebudu vykonávat," napsala BoldNews pětadvacetiletá studentka sociální práce Nina Hubáčková.
"Nástupní platy jen lehce překračují 20 tisíc. Jak z toho asi mám vyžít v Praze? Raději se sama vzdělávám v marketingu, chodím na kurzy a hledám si klienty. Mrzí mě to, ale jinak to nejde,” doplnila Nina s tím, že podle ní je minimální důstojný plat v Praze alespoň 42 tisíc.
Raději u lodiček
Podle průzkumu je tedy velká většina lidí nespokojených, ale jen zhruba 15 % zaměstnanců si v Česku hledá novou práci. Důvodem není jen pohodlí, ale také obavy, nejistota, závazky nebo prostě nedostatek informací o tom, co všechno je vlastně možné.
“Chtěl bych zkusit novou práci a brát víc peněz. Ale bojím se. U nás na půjčovně už mám tu jistotu,” potvrzuje trend dvaadvacetiletý Michal Nosek, který půjčuje lodičky na Žofíně. Výši platu uvádět nechtěl, ale jeho práce má prý i jiné benefity. Je svobodná, potká se s lidmi a jde také v jeho věku o flexibilní job.