Mladí nechtějí pracovat? Možná nám jen starší nerozumějí

zdroj: Gencraft.com

Mladým se prý moc nechce pracovat. A před prací upřednostňují své volnočasové aktivity. V tomto názoru se starší uživatelé sociálních sítí utvrdili poté, kdy si mladý zaměstnanec na začátku kariéry dovolil odmítnout ranní schůzku s šéfy kvůli cvičení.

Mladí uživatelé ho ale přededvším v komentářích na TikToku bránili. Práce přece nemůže zasahovat do soukromých mimopracovních aktivit. Nebo ano?

Mezigenerační střety na pracovišti

Mladí zaměstnanci si moc nerozumí se svými staršími nadřízenými. Čím to je? Tuto otázku si ve svých článcích položily například americké noviny New York Post nebo britský Daily Mail.

@demotedpodcast #stitch with @Alexandre Evidente ♬ original sound - Demoted

Učinily tak na základě bouřlivé debaty, která se na přelomu ledna a února rozvířila poté, co zaměstnanec Generace Z v populárním podcastu “Demoted” popsal, jak svému nadřízenému marně vysvětloval, že se nemůže zúčastnit schůzky v osm hodin ráno, protože jde cvičit.

Jak si to mohl dovolit?

Je jasné, že mladým na životosprávě a celkové kondici záleží. Nutné je podotknout, že inkriminovaná ranní schůzka měla začít před začátkem obvyklé pracovní doby.

Starší moderátory podcastu i tak zarazilo, že si mladý a čerstvě zaměstnaný člověk dovolil odmítnout pracovní povinnosti s tím, že upřednostnil své osobní aktivity. Vysvětlovali mu, že v práci sotva začal, takže pro ni musí něco obětovat. A cvičit má chodit o hodinu nebo o dvě dřív.

Máme i soukromé životy

Sami moderátoři se asi museli divit, když se proti jejich tvrzení ohradili další mladí posluchači. Podle nich musejí zaměstnavatelé pochopit, že mají lidé život i mimo práci.

„Rychle jsem se naučil, že šéfové od vás chtějí, abyste za práci zemřeli, ale nedají vám vůbec nic. Práce nemá být prioritou, život ano,“ konstatoval jeden z posluchačů podcastu v komentářích. „Nenormalizujte práci mimo pracovní dobu. Jakmile jednou ustoupíte, budou to po vás chtít znovu a znovu,“ napsal další divák. Celý díl podcastu byl nakonec kvůli vlně nesouhlasných komentářů a kritiky vymazán.

Život je víc než práce?

Podle amerického byznysového magazínu Fortune dělá čerstvým absolventům problém se přizpůsobit pracovnímu režimu a požadavkům nových nadřízených. Tento problém se však ještě zhoršuje nedostatečnou systematickou podporou zaměstnavatelů při předávání pracovních návyků.

Vzniká tak mezigenerační bariéra, která se projevuje nejen v komunikaci, ale i v jiných oblastech. Nedávný výzkum Londýnské školy ekonomie a společnosti Protiviti potvrdil, že kvůli třenicím mezi nadřízenými a zaměstnanci, zejména u Generace Z a mileniálů, dochází k poklesu produktivity a nespokojenosti v pracovním prostředí.

Čí je to tedy vina?

Průzkum Harris pro časopis Fortune zase potvrzuje, že čtyři z pěti šéfů považují nedostatek soft skills, jako jsou komunikace a time management, za hlavní překážku púři výběru mladých zaměstnanců. Tento nedostatek se projevuje nejen neefektivitou v práci, ale i v tom, že si mladí se staršími prostě nerozumí.

Herečka Jodie Fosterová například ve svých 61 letech popisuje Generaci Z jako otravnou a neschopnou přizpůsobit se pracovním standardům. Mladí jsou zase frustrovaní tím, že si starší zaměstnanci stěžují, ale nejsou ochotni komunikační problémy řešit.